Opublikowano:: wt, Sie 25th, 2015

Inteligentny dom – korzyści

Oglądając telewizję, trafiamy niekiedy na filmy czy programy, w których z domem dzieje się coś niesamowitego. Rolety opuszczają się same, po wciśnięciu jednego przycisku zmniejsza się natężenie światła, a wraz z tym włącza się romantyczna muzyka, a po wybraniu odpowiedniej komendy na ekranie smartfona, w łazience głównego bohatera wanna napełnia się idealnie ciepłą wodą. Zupełnie, jak w filmach z gatunku science fiction, ale to jest akurat nasz świat – nasza rzeczywistość. Coraz więcej ludzi decyduje się na inteligentne rozwiązania w domu, jednak jakie korzyści możemy z tego tytułu odnieść?

Zalet inteligentnych rozwiązań jest tak wiele, że każdemu zagadnieniu należałoby poświęcić osobny artykuł, albo i nawet książkę. Korzyści, które nam one oferują, również będzie ciężko zliczyć, dlatego najlepiej wspomnieć o tych najważniejszych.

Podstawowa korzyść to bezpieczeństwo, które dają inteligentne rozwiązania. Wystarczy spojrzeć na to, że za pomocą smartfona mamy dostęp do całego systemu zabezpieczającego nasz dom. Dzięki całej instalacji dom staje się twierdzą. Automatyczne sterowanie światłem, roletami oraz innymi urządzeniami w pomieszczeniach, zapewnia to opcja zwana symulacją obecności, przez co potencjalny włamywacz ma duże wątpliwości, czy aby na pewno nikogo nie ma w domu. Pamiętajmy, że do wszystkiego mamy dostęp za pośrednictwem Internetu – podgląd z kamer również! W takiej sytuacji nie ma najmniejszego znaczenia, gdzie aktualnie przebywamy. Praca, wyjazd służbowy czy wakacje – dom sam się sobą zaopiekuje.

Wspomnijmy również o tym, że zastosowanie inteligentnych rozwiązań to przede wszystkim komfort. Głównie dlatego, że można sterować nim, siedząc na kanapie czy w pracy. Jednak w tym wypadku komfort zapewnia również to, że system zapamiętuje nasze upodobania, nasze ulubione czynności, a nawet plan dnia. Pozwala to na osiągnięcie pełnego komfortu, bo dom praktycznie wszystko zrobi samodzielnie – no może poza gotowaniem, bo posprzątać podłogi może za nas iRobot Roomba.

Inteligentne rozwiązania to również prestiż. Wchodząc do takiego domu, można poczuć wszechobecną nowoczesną technologię na własnej skórze. Zainstalowane panele poprzez kilka kliknięć wprowadzą nasz dom w nastrój, którego sami oczekujemy. Jasne, pełne światła pomieszczenie w jednej chwili może stać się delikatnie oświetlonym, romantycznym i przede wszystkim przytulnym. Każdy, kto nas odwiedzi, z całą pewnością wpadnie w zachwyt, kiedy w ciągu kilkunastu sekund dom zmieni się nie do poznania.

Dobre inwestycje to te, które w niedługim czasie się zwracają, a w dłuższym okresie dają nam wymierne korzyści – oszczędności. Dzięki optymalnemu zarządzaniu energią – światłem oraz ogrzewaniem możemy zaoszczędzić nawet do 25% dotychczasowych kosztów w skali roku. Wszystko za sprawą tego, że oświetlenie dostosowuje się do pory dnia, a w momencie, gdy za oknem słońce zajdzie całkowicie, system zapali jedynie niezbędne lampy. W przypadku ogrzewania sprawa wygląda podobnie. Temperatura w domu zmienia się w zależności od pory dnia czy roku, a nawet od tego, czy ktokolwiek znajduje się w budynku. Dodatkowo możemy ustalić, jakie pomieszczenia i o której godzinie mają być ogrzewane lub chłodzone.

Połączenie tych wszystkich korzyści powinno Was czytelników wprawić w zachwyt, bo przecież dom, którego zadaniem jest ułatwić życie mieszkańcom to idealne rozwiązanie czyż nie?

Pozdrawiamy, Inteligentny-budynek.pl