Opublikowano:: czw, Sie 6th, 2015

Inteligentne oświetlenie

Światło jest elementem domu, bez którego w zasadzie nie jesteśmy w stanie poprawnie egzystować. Słońce daje życie, a światło w domu komfort tego życia. Któż z nas chciałby bowiem żyć w permanentnej ciemności, nie dostępując przyjemności korzystania z wygody, jaką jest oświetlenie. Pomyśl jednak, jak byłoby, gdyby oświetlenie żyło własnym, co prawda zaprogramowanym przez nas, życiem. Przerażające? Wręcz przeciwnie!

Inteligentny dom to również inteligentna instalacja świetlna, która pomoże nam nie tylko przy ruchu pomiędzy pomieszczeniami, ale da nam także możliwość oszczędności energii przy jednoczesnym wydajnym eksploatowaniu prądu. Co ważne, żeby efektywnie oszczędzać, wcale nie trzeba siedzieć cały dzień po ciemku. Wystarczy po prostu odpowiedni dobór źródeł światła i właściwe nim zarządzanie.

Każde pomieszczenie w domu wymaga od nas innego stopnia naświetlenia- w zależności od pory dnia, nastroju, okoliczności. System inteligentnych instalacji dzięki integracji konkretnych urządzeń, umożliwi uzyskanie optymalnego oświetlenia w każdym z pokoi i to bez konieczności każdorazowego przemieszczania się pomiędzy nimi.  W związku z możliwością zaprogramowania indywidualnych scenariuszy świetlnych, za pośrednictwem aplikacji na naszym smartfonie, możemy sterować światłem w każdym momencie i w dowolny sposób.  Np. wychodząc z domu nie będziemy się już zastanawiali, czy pogasiliśmy wszędzie światła – wywołanie sceny „Wyjście” da nam bowiem 100 % pewności, że wszystkie gniazda zostały wyłączone. Albo wyobraźmy sobie sytuację, kiedy wracamy do domu i podczas wjeżdżania na posesję, aleja wjazdowa rozbłyśnie delikatnym światłem, automatycznie rozświetli się elewacja, a w garażu zapali się światło- samo, przez zapamiętanie indywidualnych ustawień użytkownika i uruchomieniu sceny „Powrót”. A dzięki stosownym dyspozycjom wydanym przez zainstalowany w systemie zegar i stację pogodową, która poprzez integrację z czujnikiem natężenia oświetlenia, wyśle informację o zbliżającej się porze, oświetlenie tarasu czy elewacji budynku automatycznie włączy się po zmierzchu, a wyłączy o świcie lub o określonej godzinie. Bardzo praktyczne, czyż nie?

Natężeniem oświetlenia możemy sterować płynnie. Dla przykładu wychodząc nocą z sypialni, korytarz do łazienki czy kuchni rozświetli się dyskretnie  z 20 % mocą światła, żeby Cię nie razić. To dzięki zastosowaniu ściemniaczy, natężenie światła może być odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb. Wszystko dla komfortu użytkowników.

Funkcjonalność systemu inteligentnego domu umożliwia jednak nie tylko sterowanie intensywnością światła, ale również  jego… kolorami! Zarządzanie oświetleniem LED-owym (RGBW) sprzyja uwolnieniu wodzy fantazji i umożliwia zaaranżowanie wnętrza pomieszczeń zgodnie z naszym aktualnym nastrojem lub dostosowując je do szczególnej okazji- tak, aby każdy z pokojów miał swój indywidualny kolor.

Dzięki inteligentnej instalacji możemy mieć pewność, że korzystamy ze źródeł światła tylko wtedy, kiedy faktycznie jest taka potrzeba. My zaś możemy świecić… Przykładem :)

Pozdrawiamy, Inteligentny-budynek.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.