Opublikowano:: śr, Sie 5th, 2015

Inteligentne ogrzewanie

Dostosowanie temperatury do otoczenia czy panujących na zewnątrz warunków dla wielu z nas stanowi nie lada problem. Nikt przecież nie lubi, kiedy jest zbyt gorąco, a już na pewno, gdy temperatura jest zbyt niska i trzęsiemy się z zimna.

Oczywiście można ciągle zwiększać i zmniejszać temperaturę, manewrować w jedną lub drugą stronę tak, aby polepszyć komfort naszego życia. Jednak są inne możliwości. Żyjemy przecież w czasach kiedy technologia stoi na tak wysokim poziomie, że w zasadzie wszystkim możemy sterować, nie ruszając się z kanapy. Mało tego nie musimy nawet być obecni w domu, aby światło zgasło czy temperatura wzrosła.

Inteligentny budynek daje nam wiele różnych możliwości. Wszystko za sprawą określonych instalacji zamontowanych w naszym domu. Nie ograniczajmy się zatem jedynie do sterowania światłem czy ochrony naszego dobytku. System inteligentnego domu, który możemy zainstalować, umożliwia nam sterowanie temperaturą. Ba! Mało tego możemy sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu osobno. Nie ma znaczenia, jakie posiadamy źródło energii cieplnej. Całą pracę wykonuje system pracujący w technologii KNX/EIB, który umożliwia sterowanie dopływem ciepła do każdego z grzejników czy mat podłogowych. Dzięki zainstalowanemu w całym systemie czujnikowi, temperatura kontrolowana jest w każdym pomieszczeniu zupełnie autonomicznie.

Takie rozwiązanie pozwala każdemu domownikowi sprecyzować swoje oczekiwania. Dzięki temu możliwa jest regulacja temperatury z dokładnością do 1 °C. Sposobność sterowania całym systemem za pomocą tabletu czy smartfona pozwala na kontrolę temperatury praktycznie w każdym momencie. Nasza obecność nie jest konieczna. Wystarczy, że na kilkanaście minut przed powrotem do domu możemy dostosować temperaturę do naszych oczekiwań. Wychodząc z domu, zmniejszamy temperaturę, ponieważ przed samym powrotem możemy ją ponownie podnieść do oczekiwanego poziomu.

Warto zauważyć, że niektóre pomieszczenia powinny „żyć własnym życiem”. Jednym z nich jest łazienka czy toaleta. Tutaj ważne jest, aby system ogrzał pomieszczenie o poranku, na chwilę przed dzwonkiem budzika oraz, na chwilę przed snem. Wszystko po to, aby żaden z użytkowników nie stąpał gołymi stopami po nieprzyjemnie zimnej podłodze. Dzięki takim rozwiązaniom z całą pewnością pojawi się komfort i przede wszystkim jakości życia.

Jednym z najciekawszych rozwiązań jest zastosowanie zegara. Pozwala on bowiem na całkowicie niezależne funkcjonowanie budynku. Zegar, o określonych porach dnia w tygodnia, jak i w weekendu. System odpowiednio wcześniej uruchomi ogrzewanie podłogowe, aby poranny spacer do kuchni czy łazienki nie przykrą koniecznością, ale miłym doznaniem.

Nie tylko technologia się liczy. Taki system może bowiem pozwolić nam na dość duże oszczędności. Przez automatyczne sterowanie ogrzewaniem możemy całkowicie wyłączać ogrzewanie w momencie, gdy w domu nie ma żadnego z domowników, uruchamiając je na chwilę przed powrotem. Dzięki wyłączaniu ogrzewania lub stopniowaniu temperatury możemy zaoszczędzić nawet do 30% kosztów, które generuje tradycyjne ogrzewanie.

Nowe technologie w dużym stopniu ułatwiają nam życie na tyle, że niekiedy nawet nie musimy w żaden sposób ingerować w pracę systemu, aby ten w pełni zorganizował komfort naszego życia.

Pozdrawiamy, Inteligentny-budynek.pl 

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.