Opublikowano:: czw, Gru 17th, 2015

Inteligentne instalacje w służbie niepełnosprawnym

Inteligentny dom to komfort i bezpieczeństwo. Również symbol prestiżu świadczący o dobrym smaku właścicieli. Najnowocześniejsze systemy ułatwiają nam życie, wyręczają w codziennych obowiązkach, można nawet powiedzieć, że myślą za nas. Technologia jest już na tyle intuicyjna, że ingerencja człowieka zostaje zredukowana do minimum. To wszystko już wiemy i chętnie z tego korzystamy, ale dom inteligentny to nieoceniona pomoc dla niepełnosprawnych, którzy nie z chęci wygody, ale konieczności powinni być pierwszymi odbiorcami inteligentnych systemów.

Wygodne mieszkanie

Mieszkanie osoby niepełnosprawnej powinno być przyjazne i współpracujące z właścicielem. Najczęściej jest jednak tak, że mieszkanie to wyzwanie. A przecież bezpieczna przestrzeń domu powinna kojarzyć się tylko dobrze! Wejście po schodach, sprzątanie, zamykanie i otwieranie okien to dla wielu nie lada wyzwanie.

IPallanz_(iPad_design_tablet)

A przecież przy niewielkim nakładzie kosztów można wyposażyć mieszkanie lub dom w zautomatyzowane urządzenia. Możliwość sterowania urządzeniami zasłaniającymi żaluzję w oknach, włączających sprzęty elektroniczne na wysokich kondygnacjach oraz operujące ogrzewaniem to dla niepełnosprawnych ogromne ułatwienie, szczególnie dla tych, którzy poruszają się na wózku inwalidzkim.

Automatyka budynków to świetne rozwiązanie dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Wówczas nawet pielęgnacja ogrodu może być komfortowa i łatwa. Specjalne sterowniki, które programuje się według wcześniej zaprogramowanego harmonogramu, uruchamiają automatycznie spryskiwacze. Podobnie sprawy się mają z oświetleniem zewnętrznym – oświetlenie ogrodowe też może zapalać się i gasnąć o stałych porach lub przy odpowiednio niskim lub wysokim natężeniu światła słonecznego.

To również bezpieczeństwo – osoba niepełnosprawna ma trudności, aby szybko sprawdzić niepokojące sygnały, które dochodzą z zewnątrz. Zautomatyzowane systemy zabezpieczające mogą być zamontowane wokół domów, aby mieszkańcy posesji czuli się bezpiecznie i komfortowo.

Sterowanie dostępem do posesji jest dziś prawie banalne. Ten prosty mechanizm może znacznie poprawić jakość życia. Automatyczne bramy wjazdowe powinny być dziś standardem. Gdy zabraknie prądu w sieci elektrycznej, siłowniki wyposażone są w akumulatory, które w takich sytuacjach dostarczają prąd i umożliwiają otwieranie bramy.

Życie w inteligentnym domu może być proste, funkcjonalne i komfortowe. Może warto zainteresować się najnowszą technologią już teraz.

Pozdrawiamy, Dom-inteligentny.pl