Opublikowano:: śr, Sie 19th, 2015

Integracyjne rozwiązanie

Plac zabaw dla dzieci to nie tylko kilkanaście metrów kwadratowych przeznaczonych do tego, aby rodzice mieli gdzie spędzać czas ze swoimi pociechami, ale przede wszystkim miejsce, które ma rozwijać. Chodzi tutaj jednak nie tylko o rozwój intelektualny, ale i integrację z innymi, obcymi dziećmi. Wspomaga to socjalizację dziecka, które dzięki wspólnej zabawie powinno być bardziej otwarte na innych.

Istnieje wiele sposobów na integrację pomiędzy dziećmi. Jednak jednym z najłatwiejszych sposobów są wspólne gry i zabawy. Na placu zabaw jest to dość łatwe zadanie. Najprościej jest zainstalować piaskownicę, w której dzieci zmuszone są do wspólnej zabawy przy jednoczesnej możliwości na autonomiczną zabawę. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce w piaskownicy.

Kolejnym przykładem okazują się instalowane na placach przyrządy integracyjne. Jednym z takich elementów uzupełniających zjeżdżalnie i huśtawki jest gra kółko i krzyżyk, która poza integracją rozwija również zmysł strategicznego myślenia oraz wyszukiwania kreatywnych rozwiązań problemów. Może wydawać się, że jest to gra prosta, ale każde postawienie znaku powinno byś przemyślane, bez tego rezultat gry będzie losowym. Jedynym minusem tego rozwiązania może być to, że rywalizujące ze sobą dzieci, mogą odbierać przegraną nazbyt poważnie.

Jednym z rozwiązań niebudzących żadnych niesnasek i konfliktów może okazać się tablica do rysowania. Ten niezwykle prosty sposób zajęcia dziecięcego czasu może okazać się najlepszym. W tym wypadku pamiętać należy o codziennym uzupełnianiu materiałów do rysowania. Kreda wykorzystywana do zabawy może skończyć się w bardzo szybkim tempie, dlatego warto, aby ktoś odpowiedzialny za takie miejsca zajmował się uzupełnianiem deficytu.

Istnieje wiele przyrządów, które wykorzystać można podczas projektowania idealnego placu zabaw dla dzieci. Jednak idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup całego pakietu urządzeń. Tak jak istnieje możliwość zamówienia gotowego kompletu przyrządów takich, jak zjeżdżalnie, huśtawki, ścianki wspinaczkowe czy karuzele, tak i istnieje możliwość zamówienia całego pakietu do zabaw integracyjnych. Takie rozwiązanie pozwoli na oszczędność czasu i pieniędzy, a przy tym umożliwi oszczędność miejsca, gdyż taki komplet to z reguły 4 – 5 połączonych ze sobą przyrządów.

Im większe jest miasto, tym powstaje więcej placów zabaw. Dlatego warto byłoby stosować różne rozwiązania. Wszystko po to, aby dzieci nie nudziły się, spędzając czas ze swoimi rówieśnikami. Dlatego przyrządy integracyjne powinny być obowiązkiem na każdym placu zabaw, który aspiruje do miana najlepszego.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.