Opublikowano:: śr, Paź 14th, 2015

Instalujemy CCTV – co jest niezbędne?

Monitoring przemysłowy to podstawa ochrony wielu miejsc. Kamery to idealne rozwiązanie, aby zabezpieczyć towar w sklepie, chronić ludzi oraz budynki użyteczności publicznej. Dziś, będąc właścicielem nawet najmniejszego biznesu jak np. osiedlowy sklep, należy inwestować właśnie w takie systemy które są jednym z elementów zwiększających bezpieczeństwo pracowników i zgromadzonego tam towaru. Dlatego powszechne stały się m.in. kamery często skierowane na drzwi wejściowe sklepu tak, aby rejestrowały twarz wchodzących, oraz umiejscowione bezpośrednio nad stanowiskami kasowymi, gdzie realizowana jest sprzedaż. Sama instalacja kamer nie jest jednak tak prosta jak by się mogło zdawać.

Wydaje się, że monitoring to jedynie kamera i monitor. Podstawą są oczywiście kamery. Jak jednak dobrać tą odpowiednią? Wszystko zależy od monitorowanego obiektu. Ważne jest, aby urządzenie rejestrowało obraz w dobrej jakości. Tutaj istotna jest liczba linii telewizyjnych (TVL) lub liczba pikseli. Im parametr jest wyższy, tym większy i bardziej szczegółowy obraz uzyskamy. Równie istotny jest też rozmiar przetwornika, system redukcji szumów, czy funkcja kompensacji mocnego światła. Jeżeli podczas wyboru kamer będziemy kierować się tymi wskazówkami, z całą pewnością uzyskany obraz reprezentować będzie najwyższą jakość.

W przypadku kamer, warto również zwrócić uwagę na to, czy budowana instalacja poprowadzona zostanie za pośrednictwem przewodów, czy też bezprzewodowo. Decydując się na pierwsze rozwiązanie musimy liczyć się z tym, że niezbędny będzie również zakup specjalnych przewodów CCTV oraz wtyczek i gniazd do nich dopasowanych. A to może niekiedy znacznie zwiększyć koszty. Wybierając opcję bezprzewodową, liczba elementów zostaje znacząco zredukowana. Tutaj ewentualnie potrzebne będą nam uchwyty montażowe do kamer.

Kolejnym istotnym elementem całego zestawu są rejestratory cyfrowe – urządzenia wyposażone w dysk twardy umożliwiający zapis kilku tysięcy godzin obserwacji. Warto tutaj zwrócić uwagę chociażby na nowoczesne rejestratory firmy BCS, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami w stosunku do oferowanej ceny. Dodatkowym atutem przemawiającym za ich wyborem jest zdalne sterowanie systemem za pośrednictwem urządzeń mobilnych oraz przeglądarki internetowej. W przypadku budowy większych sieci monitoringu, konieczne należy zwrócić uwagę na to, jak wiele kamer może zostać podłączonych do jednego rejestratora. Jest to ważne, ponieważ jeżeli mamy zamiar obsługiwać znaczną liczbę kamer, konieczny może okazać się zakup większej ilości urządzeń.

Ostatnim elementem składowym monitoringu jest monitor. W przypadku telewizji przemysłowej mamy do czynienia z dedykowanymi monitorami CCTV. Te urządzenia znacznie różnią się od zwykłego monitora. Przede wszystkim przystosowano je do pracy ciągłej – nie można pozwolić sobie nawet na chwilowe wyłączenie urządzenia. Takie monitory przystosowane są zarówno do pracy w systemach cyfrowych, jak i analogowych. Najważniejszy jednak jest obraz, dlatego monitory konstruowane na użytek telewizji przemysłowej wyposaża się w wysokiej jakości matrycę. Najnowsze urządzenia obsługują obraz w formacie 16:9 Full HD (1920×1080). Konstrukcja monitora jest dodatkowo wzmacniana. Obudowa bardzo często wykonywana jest z metalu, a szyba zabezpieczająca matrycę z hartowanego szkła.

Oczywiście zestaw można skompletować samodzielnie, a następnie zamontować go poświęcając na to kilka dni. Kupienie całego zestawu wyklucza brak kompatybilności pomiędzy poszczególnymi elementami. Dodatkowo, warto spytać o radę profesjonalistów, którzy nie tylko udzielą wyczerpującej odpowiedzi, ale i zainstalują cały system znacznie szybciej.

Pozdrawiamy, Rettpol.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.