Opublikowano:: śr, Lis 18th, 2015

Impregnacja domów z bali

Zalety drewna są wręcz niezliczone. Przede wszystkim jest ekologiczne i energooszczędne. Jednak jest budulcem wymagającym impregnacji, której celem jest ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i biologicznych. Domy z drewna o które systematycznie się dba, pozostają w dobrym stanie przez wiele następnych lat.

3333Żyjemy w klimacie umiarkowanym  o charakterze przejściowym pomiędzy klimatem morskim a lądowym, przez co pogoda jest bardzo zmienna. Intensywne nasłonecznienie lub poddanie dużej wilgoci może powodować powstawanie pęknięć, zmianę koloru czy rozwój bakterii. Są pewne gatunki drewna egzotycznego odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, jednak ich ceny skutecznie odstraszają większość inwestorów. Jednymi z najbardziej trwałych gatunków drewna są dąb i modrzew, ale ich ceny i trudność pozyskiwania przyczyniają się do mniejszej popularności. Chętniej wykorzystuje się olchę czy najłatwiejsze do pozyskania świerk i sosnę. Charakteryzują się one wytrzymałością na obciążenia, elastycznością, trwałością i odpornością na wilgoć – w dużej dzięki dużej zawartości żywicy.

Aby przedłużyć użytkowanie drewna we właściwym stanie i kolorze, konieczne jest wybranie odpowiedniego impregnatu. Jak często ją stosować? Nie ma na to uniwersalnej reguły, czyli tak często jak jest to potrzebne. Najczęściej jest to co kilka lat. Wyróżnia się dwa rodzaje impregnacji drewna:

  • Impregnacja powierzchniowa – polega na tym, że na powierzchnię drewna nanosi się impregnat umożliwiający nasycenie drewna za pomocą malowania, natrysku lub krótkich kąpieli. Jest to niedrogie rozwiązanie, do którego wystarczą proste narzędzia do nabycia we wszystkich marketach budowlanych – pędzle, szczotki czy np. spraye. Za główną wadę tej metody uznaje się niską skuteczność. W normalnych warunkach może wystarczyć, jednak w razie jakichkolwiek problemów związanych np. z wilgocią czy korozją  już niekoniecznie.
  • Impregnacja wgłębna – umożliwia znacznie głębsze nasycenie drewna, przekraczające 8mm. W tym celu wykorzystuje się metody próżniowo-ciśnieniowe i metody bezciśnieniowe. Do pierwszej z nich wykorzystuje się kąpiele długotrwałe, nasycanie ciśnieniowe czy metody dyfuzyjne. Metody ciśnieniowe dają gwarancję, że impregnat przeniknie w struktury drewna, jednak do ich wykorzystania niezbędne są specjalne urządzenia, z kolei metody bezciśnieniowe takiej gwarancji nie dają.

Wszystkie preparaty impregnacyjne są między sobą zróżnicowane, a decyzja o wyborze konkretnego z nich musi zapaść w oparciu o jego wykorzystanie w konkretnym miejscu. Inny będzie przeznaczony na zewnątrz budynku, inny do wewnątrz. Różnice występują też w zależności od pomieszczeń i tego czy jest to np. łazienka (większa wilgotność) czy sypialnia.

Pozdrawiamy, Proeko.com