Opublikowano:: wt, Wrz 15th, 2015

Huśtawka – niezbędny element placu zabaw

Dobry plac zabaw, to idealnie wyposażony plac zabaw. Tutaj nigdy nie ma zbyt wiele sprzętów. Prawda jest taka, że projektanta ogranicza jedynie wygenerowane przez miasto miejsce, pieniądze oraz jego własna wyobraźnia. Na szczęście oferta producentów jest na tyle bogata, że nie ma mowy o braku inspiracji. Każdy śmiało stwierdzi, że elementem, którego z cała pewnością nie może zabraknąć w idealnym placu zabaw, są huśtawki. Przecież nawet dorośli zawsze chętnie skorzystają z tego urządzenia.

Jak korzystać z huśtawek chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. Warto jednak zauważyć, że dzielimy je na wahadłowe oraz wagowe. Oba rodzaje mogą wyglądać dowolnie. Wszystko zależy od wizji osoby, która projektowała wygląd urządzenia. Wymienione huśtawki różnią się przede wszystkim sposobem ich użycia. Wagowe – działają na zasadzie dźwigni. Na końcach podłużnej deski instalowane są siedziska przeznaczone dla dwóch osób. W tym wypadku ważne jest, aby obie osoby były tej samej wagi, jednak nie jest to warunek konieczny do idealnej zabawy. Rozwiązania wagowe integrują bawiące się dzieci. Korzystanie z nich wymaga bowiem dwóch chętnych osób, a na placu zabaw nie jest trudno o kompana do wspólnych swawoli.

Urządzenia wahadłowe działają za pośrednictwem wiszących elementów ruchomych. Tutaj mamy do czynienia z kilkoma różnymi opcjami wyglądu oraz funkcjonalności. Podstawowym i najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest huśtawka z pojedynczym siedziskiem – krzesełkiem, fotelikiem czy koszyczkiem. Inną wersją jest urządzenie z siedziskiem – ławką. Tutaj z huśtawki jednocześnie może korzystać kilka osób. Najczęściej można je spotkać w przydomowych ogrodach, gdzie podczas rodzinnych grilli korzystają z niej nie tylko dzieci, ale i dorośli. Aby zwiększyć integrację dzieci, stosuje się również urządzenia wyposażone w dwa siedziska umieszczone naprzeciw siebie.

Warto zauważyć, że istnieje również wiele sposobów na przymocowanie huśtawki. Najprostszym rozwiązaniem, które spotyka się nie tylko w amerykańskich filmach, ale i na polskich wsiach czy w przydomowych ogrodach jest zawieszenie siedziska na jednej/dwóch linach, czy łańcuchach. Oczywiście nie posiadają one żadnego atestu, a ich bezpieczeństwo zależy jedynie od tego, jak mocna jest gałąź, na której utrzymuje się konstrukcja oraz czy twórca posłużył się poprawnymi węzłami.

Po opisie wersji „zrób to sam” z całą pewnością można stwierdzić, że lepiej inwestować w sprawdzone rozwiązania opatrzone odpowiednim atestem. Dlatego stanowczo lepszym rozwiązaniem będzie zakup profesjonalnego urządzenia w odpowiednim sklepie, aniżeli domowa konstrukcja wątpliwej jakości i bezpieczeństwa.

Pozdrawiamy, Freekids.pl