Opublikowano:: śr, Maj 13th, 2015

Husaria – duma Polski walczącej

Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad najlepszą kawalerią na świecie, to bez chwili wahania wskazujemy na husarię, chlubę i dumę Polski, dzięki której żaden wróg nie był nam straszny, obiektem zazdrości wielu przywódców. Szczególnie wychwalany był Jan III Sobieski, np. przez angielskich posłów, którzy uważali ją za wzór przygotowania, współpracy. Nie można również zapomnieć o prezencji, która stała na najwyższym poziomie, dlatego skrzydła husarskie są tak popularne i to one pierwsze przychodzą nam na myśl, kiedy usłyszymy o tym zawodowym wojsku.

szabla-polska-z-1750-roku-z-grawerem-nr-1750-gWypada również wspomnieć o szablach (replika na zdjęciu) z czasów rządów wspomnianego Jana III Sobieskiego, które zazwyczaj wykorzystywane były przez oficerów, a także elitę jazdy konnej. Była narzędziem w walce o przywrócenie potęgi naszego wojska i stosowano ją, aby zadać cios prosto z konia. Minęło tyle lat, a dalej jest uznawana za najbardziej polską szablę w historii. Wygląd robi wrażenie, podobnie jak napis „Vivat Husaria”.

Kim był zatem husarz, który się nią posługiwał? Aby nim zostać konieczne było posiadanie szlacheckiego pochodzenia i… sporej ilości pieniędzy, gdyż wojenne wyposażenie było kosztowne (ok. 10 kg srebra) i zawierało nie tylko szablę, ale również zbroję, bojowego konia, pistolet i pałasz.

7765400870_1227ea76c5_zNa sukces husarii składało się wiele aspektów, nie tylko dotyczących osprzętowania, ale również dowodzenia czy indywidualnych predyspozycji samych husarzów, którzy wyróżniali się znakomitym wyszkoleniem. Nie można pominąć również skuteczności kopii husarskich, która bezsprzecznie była najdłuższą bronią drzewcową, którą kiedykolwiek wykorzystywano, gdyż miała nawet 6 metrów długości i była w stanie przebić jednocześnie 3 przeciwników, choć krążą historie, że rekordzista był w stanie przebić sześciu muszkieterów.

Kolejnym argumentem, który przemawia za husarią jest doskonała wyszkolenie koni, które było kosztowało bardzo dużo. W zamian za to koń husarski (najczęściej szlachetnej krwi) nawet trafiony nie padał, ale pędził dalej wioząc jeźdźca i wzbudzając poczucie strachu u przeciwnika.

Husaria istniała bardzo długo (prawie 300 lat), cały czas utrzymując się na szczycie, odnosząc liczne sukcesy. Najbardziej znane bitwy z jej udziałem odbyły się pod Kircholmem, Chocimiem i Kłuszynem. Żeby najlepiej podsumować ogromną siłę husarii, potrzeba zacytować marszałka Polski Andrzeja Maksymiliana Fredro, który powiedział: „Póki kopii a husarza staje, będzie Polak pan w polu. Skoro kopia zginie, zginie i polska cnota.”

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.