Opublikowano:: pon, Lip 13th, 2015

Historia kołem się toczy

Co było pierwsze: koło czy rower. Z odpowiedzią na to pytanie nie powinno być żadnych problemów, inaczej niż w przypadku jajka i kury. Zatem zabieramy was dzisiaj na krótką lekcję historii, której głównym bohaterem będzie koło, prawdopodobnie wynalazek wszechczasów, gdyż bez niego nie byłoby niczego, jakby powiedział klasyk. Trudno wyobrazić sobie samochody, zegary, płyty DVD czy maszyny do szycia. Koło to element, który jest niezbędny w transporcie, a dodatkowo pełni dużą rolę w wykorzystywaniu energii, nie zapominając o jego ważnej symbolice.

7636127780_335699062d_zPozostaje jednak pytanie” kto wynalazł ten magiczny przedmiot, który ułatwia nam życie do dzisiaj, występując w wielu dziedzinach życia? Jak to w takiej sytuacjach bywa – zdania są podzielone. Według Chińczyków, odpowiedzialny za to wiekopomne wydarzenie jest niejaki Houang-Ti, a działo się to w XVII w. p.n.e. Inne źródła natomiast podają, że zostało wynalezione w połowie 4 tysiąclecia p.n.e. w Mezopotamii, a niedługo później dotarło do Europy. Na potwierdzenie tych słów wystarczy przywołać najstarsze koło, które zostało odnalezione na terenach obecnej Słowenii. Koło odegrało znaczącą rolę przy budowaniu… piramid. Potrzeba było transportować ciężki przedmioty, więc pod koła umieszczano belki.

Wiele kultur doszło do wniosku, że koło symbolizuje nie tylko świat, ale jednocześnie doskonałość. Przecież sam Kopernik był zdania, że planety krążą wokół Słońca po okręgach, a wszechświat przyjmuje postać koła, które pozwoliło cywilizacji się rozwinąć. Niby proste narzędzie, a jednak zmieniło bieg historii. Z czasem uznano, że potrzeba zmniejszyć ciężar, więc zostały wynalezione koła szprychowe. Bardzo pomocne podczas wojen. Dzięki ich właściwościom, były możliwe sukcesy Ariów.

Kto by pomyślał, że dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez tego wynalazku, a kiedyś koło przypominało drewniane krążki, które nakładano na drewniane osie. Początkowo ich funkcje były czysto transportowe (głównie żywność), ale z czasem zaczęto przewozić ludzi, a także upowszechniła się produkcja rydwanów. Miało to istotne znaczenie dla sztuki wojennej.

Ważnym momentem w długiej historii koła było wprowadzenie kruszcu brązu do procesu produkcji, dzięki czemu było bardziej solidne i mogło służyć np. do budowy Stonehenge. Koło towarzyszyło człowiekowi od zawsze, a nie jest wytworem przyrody, jest wynalazkiem ludzkim. Nie było jedynie praktycznym narzędziem, ale nawet… elementem wierzeń religijnych czy pierwszych rozważań geometrycznych oraz astronomicznych.

Pozdrawiamy, Stylowyrower.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.