Opublikowano:: wt, Paź 13th, 2015

Hala produkcyjna – budowa, przeznaczenie, funkcjonowanie

Budowa hali produkcyjnej to bardzo skomplikowany proces, który wymaga ogromnego doświadczenia i dużej wiedzy, co pozwoli na zagwarantowanie odpowiedniego bezpieczeństwa pracy, eksploatacji, określenie potencjalnych kosztów budowy czy obsługi hali.

Podstawowa kwestia to lokalizacja hali. W tym miejscu należy poruszyć problem dostępu do dróg publicznych czy mediów, zapoznać się z sąsiedztwem, określić kształt działki, którą należy wykupić. Nie bez znaczenia jest również rodzaj produkcji, jaka będzie się odbywała w hali, a także wykorzystane procesy technologiczne, co ma bezpośrednie przełożenie na wielkość hali produkcyjnej. W poprzednim artykule określaliśmy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy budowali hali magazynowej, ale dzisiaj poprzeczka wędruje nieco wyżej, gdyż w wielu przypadkach konieczne jest zamontowanie np. suwnic pomostowych czy specjalistycznych wyciągarek, które powodują kolejne obciążenia. Przed podjęciem decyzji o budowie, niezbędne jest przeanalizowanie, czy nie należy zostawić miejsca na kolejne urządzenia, które pomogą usprawnić produkcję. Mamy na myśli również ulokowanie instalacji przemysłowych.

parkmasz (1)
Każda branża potrzebuje inne rodzaju konstrukcji, pokrycia ścian, a nawet dachu, co należy także wziąć pod uwagę, podczas ustalania szczegółów współpracy z Klientem. Jego potrzeby powinniśmy skonfrontować z możliwościami, innymi dostępnymi opcjami, które powstają dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży budowlano-produkcyjnej. Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia, najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze sprawdzonych technologii, cały czas udoskonalanych.

Klienci są zadowoleni, jeśli większość prac jest wykonywana w perfekcyjnie wyposażonych warsztatach, mając cały czas kontrolę nad pracami, dzięki temu możliwe jest przeprowadzanie poprawek na każdym etapie realizacji projektu.

Nie można zapomnieć o istotnym kwestiach formalnych, czyli stosownym pozwoleniu od burmistrza, wójta czy prezydenta. Jeśli mamy taką możliwość, pomocne może być zaznajomienie się z planem zagospodarowania przestrzennego. Taka sytuacja jest dużo bardziej komfortowa, gdyż nie jest wymaga uzyskania określenia warunków zabudowy, co może trwać ok. 2-3 miesięcy.
Zanim zdecydujemy się na budowę – po uzyskaniu odpowiednich dokumentów – należy zapoznać się z wymaganiami przeciwpożarowymi, szczególnie, jeśli na hali produkcyjnej praca będzie odbywała się na kilka zmian, praktycznie bez przerwy.

Kolejna kwestia to warunki pracy, czyli zadbanie o właściwe oświetlenie, wilgotność czy temperaturę, które często sprawia wiele problemów. Bo jak wiadomo, bezpieczeństwo ludzi powinno stać na pierwszym miejscu. Dlatego należy odpowiednio poprowadzić drogi ewakuacyjne, a dostęp do hali nie może być utrudniony.

Pozdrawiamy, Infraco.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.