Opublikowano:: pt, Wrz 18th, 2015

Hala magazynowa – logistyka na wysokim poziomie

Każdy właściciel dużej hali magazynowej, zatrudniając wielu pracowników, cały czas systematycznie się rozwijając, boryka się z problemami natury logistycznej. Przy projektowaniu sporej wielkości magazynu, należy wziąć pod uwagę wiele scenariuszy, nie tylko dotyczących docelowej powierzchni, ale istotne jest np. rozmieszczenie latarni czy hydrantów.

Przy projektowaniu kluczowa jest współpraca wielu osób, co pozwoli na określenie możliwości, potrzeb, oczekiwań, nie zapominając o skontrolowaniu stanu posiadanego asortymentu, który często podlega rotacji. Podstawa jest doprowadzenie do automatyki wszystkich działań, eliminując wszelkie przeszkody, które mogą stanąć na drodze szybkiej realizacji wysyłki.

Dlatego należy skoncentrować się nie tylko na obecnych możliwościach, ale także stawiać sobie wyższe cele, określać kluczowe elementy, na których będzie się opierała cała logistyka. Zakłada one także wnikliwą analizę przechowywanych produktów, ich gabaryty, możliwości i sposoby składowania. Warto stawiać sobie pytania, aby później wraz z projektantem próbować na nie odpowiedzieć, poprzez propozycję wielu rozwiązań, adekwatnych do obecnych i przyszłych potrzeb.

parkmaszPrzy planowaniu nie może być miejsca na niezagospodarowane przestrzenie, zwracając baczną uwagę także na zaplecze magazynowe, prawidłową ilość centrów dystrybucji, miejsc wysyłek czy kompletacji, a także lokalnych punktów. Istotny jest również sam sposób dostarczania czy kompletowania.

Zanim przystąpimy do realizacji projektu, konieczne jest podpisanie umów z firmami kurierskimi czy spedytorskimi. Inaczej wygląda kwestia sprzedaży internetowej, gdyż na podstawie wcześniejszych doświadczeń powinniśmy oszacować poziom zwrotów towaru do magazynu, nie zapominając o prawdopodobnych reklamacjach.

Badanie rynku i konkurencji jest wbrew pozorom bardzo ważne w kwestii rozwoju, a tym samym projektowania nowego magazynu. Należy na tej podstawie wyznaczyć priorytety, którymi należy się kierować przy kolejnych zmianach. Każda firma stawia na jeden główny kierunek, a w przypadku magazynu może to być szybkość obsługi i dostaw, łatwości wyboru czy zamawiania. Kolejny raz musimy sobie odpowiedzieć na wiele ważnych pytań. Doświadczone firmy projektujące magazyny są w stanie oszacować ewentualne koszty, jakie ponosi się w związku z działalnością, ocenienie poziomu zysku czy ilości zatrudnionych pracowników. Jeśli każdy detal będzie dopięty na ostatni guzik, wtedy uzyskanie przewagi nad konkurencją będzie bardzo prawdopodobne, dlatego nie można bagatelizować projektowania magazynu i oddać to w ręce doświadczonych fachowców.

Pozdrawiamy, Infraco.pl