Opublikowano:: sob, Lis 21st, 2015

Gruntowanie, czyli przygotowujemy podłoże pod parkiet

Trwała podłoga na lata to nie tylko dobrej jakości panele podłogowe czy deska. Wiele zależy także od staranności, z jaką podejdziemy do ich położenia. Przeznaczone pod nią podłoże powinno być wyrównane, oczyszczone, na wierzchu musi zaś znaleźć się odpowiedni podkład. Zabiegi przygotowujące do położenia parkietu mogą wydawać się skomplikowane. Spróbujmy zatem uporządkować kilka dotyczących tego kwestii. Na początek gruntowanie.

4883420117_f73ee9eb85_zTrwałość i siła wiązania pomiędzy poszczególnymi warstwami konstrukcji podłogi to bardzo istotny czynnik decydujący o jej trwałości. Gdy mowa o wiązaniu, myślimy zwykle o środkach gruntujących. Te jednak nie służą jedynie poprawianiu przyczepności, ale również rozwiązywaniu innych problemów związanych z parametrami podłoża. Środki gruntujące wiążą pozostałości pyłu, redukują higroskopijność podłoża, przenikają je, wzmacniają jego wierzchnią warstwę i blokują dopływ wilgoci. Nie mogą mieć przy tym chemicznego wpływu na mający z nim kontakt podkład.

Środek gruntujący musi ponadto zabezpieczać podłoże przed pochłanianiem przez nie wilgoci z klejów i mas szpachlowych. Skutkuje to bowiem osłabieniem właściwości tych środków. Dobry środek gruntujący poprawia siłę przyczepności podłoża, jest odporny na rozciąganie przy zginaniu i wytrzymały na nacisk.

Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny środek gruntujący. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje: wodne dyspersje polimerAnd paint on the floors that had to be scraped.owe (największa grupa), wodne lub rozpuszczalnikowe żywice reakcyjne oraz mocno rozpuszczalnikowe sztuczne żywice. Te na bazie sztucznych żywic używa się dziś jedynie tam, gdzie nie da się zastosować środka ekologicznego.

Wybór gruntu zależy od rodzaju potrzebnych do wykonania prac i od rodzaju używanego podkładu. Podkłady i podłoża mogą być higroskopijne (beton, jastrych, tynk, drewno, gips) bądź nie (metale tworzywa, szkło, ceramika, asfalt). Każdy z nich odznacza się ponadto odrębnymi cechami, np. cementowe jastrychy mają często na swojej powierzchni niestabilne, słabe miejsca, które bywają bardzo chłonne, a asfaltu nie powinno łączyć się z gruntami syntetycznymi.

Jak dużą ilość preparatu należy położyć na posadzkę, aby dobrze przygotować ją do dalszych prac? Na 5-6 m kwadratowych powinniśmy zużyć ok. litra produktu. Po czterech godzinach od wykonania tej pracy przeprowadzamy test chłonności powierzchni. Jeśli podłoże wchłonie upuszczone na nie krople wody, gruntowanie trzeba wykonać jeszcze raz. Niedokładnie zagruntowanie objawia się także pojawieniem się charakterystycznych „kraterków”.

Pozdrawiamy, Nobless.pl