Opublikowano:: wt, Gru 29th, 2015

Giętarki do rur

Rynek usług budowlanych wciąż się rozwija. Wymyślane są nowe urządzenia, które mają na celu szybsze osiąganie zamierzonego efektu i ułatwienie pracy. Niekiedy jest to wyręczanie z najbardziej mozolnych prac, a innym razem może to być wykonanie czynności, z którą sami byśmy sobie nie poradzili. Człowiek nie ma aż tyle siły, by samodzielnie dostosować kształt rur do swoich oczekiwań. W tym celu wymyślono profesjonalne giętarki do rur.

3b670b1d0a4c47e7121c98d7e01a41d7a5ff969dZ ich pomocą można wykonać sporo skomplikowanych prac. Mogą przydać się w przypadku automatyzacji linii produkcyjnej, wykonującej jakieś części, maszyny czy na przykład urządzenia, ale też w przypadku prywatnych prac. Z ich pomocą uda nam się wygiąć dowolną rurę czy inny element konstrukcyjny. Zrobimy to szybciej, wygodniej i dokładniej. Załóżmy, że podejmujemy decyzję o budowie małego placu zabaw dla dzieci. Sprawdzają wówczas w Internecie porady w zakresie tego, jak należy go wykonać, kupują odpowiednie rury i sprzęt do ich odpowiedniego przystosowania. Ta ostatnia czynność może jednak przysporzyć nielada problemów, bo w sklepach wybór jest niemały.

Zanim staniemy przed tym wyzwaniem, warto wcześniej zapoznać się z różnego rodzaju giętarkami, aby wyrobić sobie pogląd, jaka będzie najbardziej potrzebna. Taka, która spełni wszystkie nasze oczekiwania, a jednocześnie sprawi, że nie pozbędziemy się zbyt dużych kwot.  Aby tak się stało, konieczne jest poznanie rodzajów giętarek i sposobu ich działania.  Musimy przede wszystkim wiedzieć, co chcemy giąć. Tak jak już zostało wspomniane ze względu na różnorodność zastosowań, wybór jest niemały.

Giętarki ręczne są najczęściej wykorzystywane do prac instalacyjnych i montażowych. Sposób ich działania można porównać do prasowania, ponieważ nawijają rurę na nieruchomą matrycę i wyginają pod żądanym kątem. Dobrze sprawdzają się w przypadku rur o ciasnym promieniu gięcia (tzw. cienkościenne), które najczęściej wykorzystywane są do szkieletów czy innych konstrukcji. Występują różne rodzaje napędu – może to być napęd za pomocą dźwigni,  hydrauliczny i elektryczny. Zastosowane są małe silniki, które wspomagają wykonywanie prac, jednak wymagają też wkładu osoby, która je obsługuje. Pracują raczej powolnie, przez co nie cieszą się aż tak wielką popularnością.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku giętarek sterowanych i napędzanych w pełni automatycznie. Odbywa się to za pomocą specjalnego podajnika, który wykonuje wszystkie pracy bez udziału człowieka. Tego typu giętarka może giąć rury pod każdym kątem, bez potrzeby ręcznego obracania. Znajdziemy też giętarki wyposażone w aż dwie głowice, które umożliwiają jednoczesne gięcie nawet dwóch kątów na rurach jednocześnie. Jest to bardzo wygodne i doceniane rozwiązanie ze względu na to jak bardzo potrafi usprawnić pracę.

Jeszcze innym typem są giętarki trzpieniowe, które posiadają też dodatkowe funkcje związane z manualną obróbką rur. Chodzi np. o tzw. zwijarki trójrolkowe wykorzystywane do konstrukcji stalowych, takich jak balustrady czy poręcze. Najbardziej skomplikowaną giętarką jest określana z angielskiego „push-bending”. Pchnij i wyginaj, czyli z prostej rury można utworzyć koło czy spiralę. Jest to niezwykle zaawansowane techniczne rozwiązanie.

Typów giętarek jak widać jest całkiem sporo. Dzięki temu możemy dopasować do swoich potrzeb urządzenie, które najlepiej spełni nasze oczekiwania. Możliwości giętarek są niemałe. Z ich pomocą uczynimy pracę bardziej efektywną, zaoszczędzimy sporo czasu, sił oraz pieniędzy.

Pozdrawiamy, Cnc-Projekt.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.