Opublikowano:: pt, Paź 16th, 2015

Gdzie wulkany kreują krajobraz – Kostaryka

Ameryka Środkowa w swej urodziwości oferuje każdemu niezwykle bogatą gamę barwnych państw. Wśród nich odnajdziemy Nikaraguę, Panamę czy Kostarykę. Przesmyk pomiędzy Ameryką Północną a Południową, oblany wodami Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego to istne bogactwo natury połączone z niezliczoną ilością atrakcji. Wielu uważa, że to wspomniana Kostaryka jest jednym najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc na świecie.  Sprawdźmy!

To niewielkie terytorialnie państwo łączy w sobie istny krajobrazowy miszmasz: deszczowe lasy tropikalne i piękne plaże, aktywne wulkany, porośnięte dżunglą góry i ogromne rozlewiska. Aby podkreślić rolę natury i jej bogactwa w tym jakże pięknym kraju, warto zauważyć, że aż 27% powierzchni kraju zajmują obszary chronione, a 14% to wyjątkowo urodziwe parki narodowe.

Kostaryka to bez wątpienia istny raj dla wszelkiej maści miłośników przyrody, naukowców, badaczy i podróżników. Obszar niespecjalnie duży, a oferujący tak wiele – 4% wszystkich żyjących na Ziemi przedstawicieli fauny i flory znaleźć można właśnie na Kostaryce.

Mało tego, Kostaryka może pochwalić się wciąż aktywnymi wulkanami Arenal i Poas. Są to największe atrakcje kraju. Jednak na obszarze państwa znajduje się aż 112 szczytów wulkanicznych, z czego siedem w dalszym ciągu wykazuje aktywność. Warto zaznaczyć, że wszystkie wulkany Kostaryki należą do pacyficznego pierścienia ognia.

Tak wielkie bogactwo natury spowodowało, że synonimem Kostaryki stał się park narodowy. Cóż, wszystko za sprawą tego, że większa część kraju to obszary zachowane w stanie naturalnym, lub zbliżonym do naturalnego. Zatem niewybaczalnym błędem byłoby nieobjęcie ich ochroną prawną.

Jednym z najważniejszych jest Park Narodowy Tortuguero, który znajduje się nad Morzem Karaibskim, niedaleko granicy z Nikaraguą. Został utworzony, aby objąć ochroną obszar około 19 tys. hektarów rozlewisk i terenów bagiennych, które są domem dla wyjców, kapucynek, tukanów, kajmanów oraz zielonych żółwi. Miejsce oferuje intensywne programy wycieczek oraz ciekawe sposoby na odkrywanie natury Kostaryki.

Najaktywniejszy wulkan Kostaryki – wspomniany już wcześniej Arenal, jest jednym z najbardziej aktywnych na świecie. Swoim majestatem onieśmiela płaską okolicę. Dzięki temu przy idealnych warunkach pogodowych jest widoczny z odległości nawet kilkudziesięciu kilometrów. Ciągła aktywność powoduje, że wulkan stale wypluwa kłęby dymu i pary oraz substancje piroklastyczne – po zmroku żarząca się lawa oraz ogniste kule wyrzucane w powietrze dają niezapomniane wrażenia. Szczególnie że niewielu może poszczycić się takim widokiem. Okolica wulkanu to istny raj dla ludzi lubujących się w korzystaniu z naturalnych źródeł termalnych, których w tym regionie nie brakuje.

Kolejny wcześniej wspomniany już wulkan Poas, podobnie jak Arenal jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów Kostaryki. Z trzech kraterów, dwa wypełnione są wodą tworzącą jeziora kraterowe. Dzięki temu można tu zaobserwować nieczęsto spotykane erupcje freatyczne, które przypominają eksplozję dużych rozmiarów gejzera. Poas jest jednym z najłatwiej dostępnych wulkanów na świecie.

Jednym z najpopularniejszych miejsc na Kostaryce jest Monteverde – rezerwat Lasów Mgielnych. Wśród lasów 490 gatunków motyli, 100 gatunków ssaków oraz ok. 2.500 gatunków roślin. Istny raj dla wszelkiej maści naukowców.

Równie niezwykły i jednocześnie wart odwiedzenia jest rejon Quepos i Manuel Antonio. To tutaj znajdziemy malownicze plaże, liczne zatoczki, nad którymi górują wysokie klify oraz najpopularniejsze ośrodki wypoczynkowe w tej części wybrzeża. Relaks i zabawa to z całą pewnością synonimy regionu. Znajdujący się w tym regionie Park Narodowy Manuel Antonio obejmuje trzy długie i niezwykle urodziwe plaże nad turkusowymi wodami Pacyfiku.

Bogactwo natury Kostaryki pozwala na dość dobre zagospodarowanie turystycznie, przy jednoczesnym zachowaniu naturalności terenów. Dobrym tego przykładem jest wyspa Caño, która jest miejscem godów 40-tonowych humbaków. Jednak to kurorty turystyczne przyciągają największą liczbę turystów, tam obok sklepów, restauracji, barów i klubów nocnych, znajduje się wiele klubów sportowych i nurkowych oferujących profesjonalny sprzęt oraz specjalistyczne kursy.

Czyż nie jest to miejsce idealne na wakacyjną podróż?

Pozdrawiamy, Newpoland.pl