Opublikowano:: wt, Lip 28th, 2015

Gdzie muzyka daje ukojenie – Jamajka

Podróże uszlachetniają człowieka, dają jego duszy wytchnienie i pozwalają na zdobywanie nowych doświadczeń, kontakt z ludźmi różnych kultur czy religii. Dlatego poszukiwanie kierunków innych niż wszystkie czy odkrywanie miejsc tak odległych, że dla wielu niedostępnych, może stać się swego rodzaju sensem życia. Szukanie chwili wytchnienia i relaksu wśród przyjaznych ludzi, którym rytm życia wybija muzyka wiecznie żywego Boba Marleya, zaprowadzi nas na Jamajkę.

Kraj leżący na Antylach znajduje się na południe od Kuby i na zachód od Haiti. Wyspę z każdej strony oblewają turkusowe wody Morza Karaibskiego.  To kraina lasu i wody, którą uatrakcyjniają wyrastające z krajobrazu i lekkiej mgły góry, z których biorą swój początek wody ponad stu rzek. Ich rwący nurt wyżłobił w wapiennych skałach podziemne koryta, jaskinie i głębokie wąwozy. Liczne źródła mineralne wieńczą niezwykle urodziwe wodospady.

Świat dowiedział się o istnieniu wyspy za sprawą odkrywczych wojaży Krzysztofa Kolumba, który to w 1494 roku zacumował u brzegów Jamajki. Kolejne 150 lat upłynęły pod panowaniem hiszpańskich kolonizatorów, którzy w połowie XVII w. ulegli przedstawicielom Korony Brytyjskiej. Dzięki wpływom kultury brytyjskiej dziś na wyspie króluje język angielski, który obok jamajskiego dialektu – patio, stał się jeżykiem urzędowym.

Jamajka każdemu może zaoferować coś innego, zależnie od upodobań. Wystarczy spojrzeć na to, czego doświadczyć można w najważniejszych miejscach kraju, od Port Antonio zaczynając, a na Kingston kończąc.

Port Antonio to miejsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. To tutaj znajdziemy beztroskie piękno rybackiej wioski, która oferuje wszystkim odwiedzającym moc atrakcji. Największą z nich jest odmładzająca kąpiel w lazurowych wodach Błękitnej Laguny otoczonej bujną roślinnością, której widok zapiera dech w piersiach, wprawiając jednocześnie w zachwyt. Miasto leży w cieniu Gór Błękitnych, których budzący respekt wizerunek ocieplają nieco plantacje kawy porastające zbocza.

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika powinna stać się stolica państwa- Kingston. Miasto tętni własnym życiem, którego rytm wygrywają dźwięki największych hitów Boba Marleya, z którym nierozerwalnie łączy się wiele miejsc tegoż miasta. Muzeum, pomnik, ulice którymi kroczył, tu muzyk pozostawił swój ślad, który czuć na każdym zakręcie, w każdym zaułku, w każdej restauracji. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Kingston jest Devon House, główny symbol kolonializmu wyspy. Brytyjska architektura, otoczona karaibskimi palmami – iście idylliczny widok, którego kiedyś dostąpić mogli tylko nieliczni.

Każde jamajskie miasto ma coś do zaoferowania, jednak to piaszczyste plaże, wysokie palmy i turkusowe wody Morza Karaibskiego są tym, co tu przyciąga turystów. Brzeg urozmaica rafa koralowa, której różnobarwność i bogactwo wielu rzadko spotykanych gatunków podmorskiej fauny zachęca do snorkelingu czy nurkowania. Przepiękne, szerokie plaże otaczają prawie całą wyspę. Wybrzeża na południu i zachodzie pokryte są ciemnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego. Tej atrakcji nie można przepuścić. Widok niczym z bajki uraczy wzrok nawet najbardziej wybrednego turysty. Z kolei miasteczko Negril oferuje coś zupełnie innego, równie niespotykanego — plaże o śnieżnobiałym piasku, który w połączeniu z błękitem płytkiego i krystalicznie czystego morza tworzy romantyczną atmosferę, a kąpiel w tych ciepłych wodach staje się iście zmysłowym doznaniem.

Cóż, chyba nikogo nie zdziwi, jeśli ktoś określi Jamajkę jako miejsce stworzone na idealne wakacje, gdzie każdy znajdzie wytchnienie od codzienności, będzie mógł się zrelaksować i z nowymi siłami wrócić do zmagania się trudami życia, aż do kolejnego wyjazdu.

Pozdrawiamy,

New Poland Exclusive Collection

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.