Opublikowano:: czw, Gru 17th, 2015

Gdzie iguana wygrzewa się na kamieniu – Meksyk

Meksyk, jest największym krajem Ameryki Środkowej położonym pomiędzy Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim. Ojczyzna tequili, wyrazistych potraw, sombrero, popołudniowej sjesty i co ważniejsze – wieczornej fiesty.

flag-815077_960_720Na tak dużym obszarze, jakim jest Meksyk nie trudno o liczne kontrasty. To tutaj doświadczamy czegoś nadzwyczajnego. Na każdym rogu poznajemy wiele nowych dla Europejczyka potraw, krajobrazów i co najciekawsze historii. W Meksyku krajobraz niczym bajkowy łączy w sobie wysokie szczyty, czynne wulkany, pustynie, wilgotne lasy tropikalne i piękne plaże, których długość liczy się w setkach kilometrów. Nie dziwne, skoro wybrzeża kraju oblane są wodami Pacyfiku i Atlantyku.

Za jedną z bardziej interesujących rzeczy w Meksyku można uznać historię. Szczególnie że tworzyły ją wspaniałe kultury, o których dziś piszą w podręcznikach – Olmekowie, Aztekowie oraz Majowie. Cywilizacje pozostawiły po sobie nie tylko wspaniałą kulturę. Pozostawiły także bezcenne dziedzictwo – ośrodki kultury, miasta-państwa, imponujące budowle i wiele innych.

mayan-542087_960_720W Meksyku wiele jest miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z takich miejsc jest Chichen Itza, czyli jeden z 7 cudów świata. Piękne prekolumbijskie miasto, które jest dziełem Majów. Położone na półwyspie Jukatan. „Źródła ludu Itza”, bo tak brzmi tłumaczenie oryginalnej nazwy, założono wokół dwóch świętych zbiorników. Pierwsze budowle powstały już w okresie 700-900 n.e. Wznieśli je wspomniani już Majowie. W IX w. miasto zostało opuszczone z niewyjaśnionych przyczyn i zasiedlone ponownie pod koniec X w. Zachowane zabytki są ściśle związane z kulturą Majów oraz Tolteków. To tutaj znajdują się słynne budowle El Castillo, Platforma de Venus, czy Templo de los Guereros. Dziś budowle uznawane są za wybitne dzieła architektury. Dlatego właśnie stały się miejscem wycieczek, pielgrzymek i wizyt wielu dygnitarzy.

Równie ważne miejsce, to Tulum. Powstałe u schyłku panowania cywilizacji Majów miasto. Położone na skraju malowniczego urwiska, oczarowuje odwiedzających swoim niezwykłym urokiem. Stojąc nad urwiskiem, oczy ujrzą piękną białą plażę. Jej krańce leniwie wkraczają w bezkres turkusowej wody Morza Karaibskiego. Widok zapadający w pamięci. Obraz, do którego z miłą chęcią wróci każdy.

Imagebysafa2Niezwykle interesujące miejsce Isla Mujeres — Wyspa Kobiet. Tropikalna wyspa, gdzie rozległe plaże oblane są przejrzystą wodą Morza Karaibskiego. Tutaj fani nurkowania odnajdą swój raj na ziemi. Piękne rafy koralowe, zatopione statki – czego chcieć więcej?

Równie interesującym miejscem może okazać się Xcaret – „Święty Raj Natury”. Przepiękny park, którego centralnym punktem jest podziemna rzeka. Łączy ona małe krasowe jeziorka ukryte w jaskiniach. Tutaj wśród gęstej tropikalnej roślinności, wyłaniają się gdzieniegdzie małe świątynie Majów. Krocząc dalej, wśród ścieżek historii, piękna i kultury odnajdziemy akwaria z żółwiami, przepiękną ptaszarnię, stadninę koni, wielobarwną farmę motyli oraz orchidearium. Zwieńczeniem tego obrazu stanie się naturalna laguna. Wypełniona ciepłą turkusową wodą Morza Karaibskiego, jest miejscem, gdzie delfiny oferują chwile przecudownej zabawy.

Meksyk, tam naprawdę warto pojechać!

Pozdrawiamy, Newpoland.pl