Opublikowano:: pt, Sty 22nd, 2016

FTTH – Światłowód do domu

O światłowodach słyszy się od wielu lat. Technologia nie robi już specjalnie dużego wrażenia. Szczególnie jeśli chodzi dostawę Internetu. Co prawda Polska zajmuje odległe miejsce pod względem infrastruktury światłowodowej, jednak każdego roku nadrabiamy straty względem bardziej rozwiniętych krajów.

InternetSlowdown_DayWidać to, szczególnie jeśli chodzi o rynek usług internetowych. Jeśli zatem myślicie, że wszystko wiecie o światłowodach, jesteście w błędzie. Jak to? Cóż, technologia w dalszym ciągu się rozwija. Zatem jeśli ktoś sądzi, że przyszłość Internetu to LTE, może się zdziwić. Najwięcej korzyści, jeśli chodzi o prędkość, co przekłada się również na usługi, w dalszym ciągu przynoszą bowiem łącza światłowodowe. Szczególnie że również w Polsce coraz częściej wykorzystuje się technologię FTTH. O czym mowa? Zwykła technologia światłowodowa, z tym że dostarczona bezpośrednio do domu (Fiber to the home).

Wszystko za sprawą tego, że w dalszym ciągu technologia gwarantuje najwyższą szybkość transferu danych. Jednak co ważniejsze, światłowód to odporność na większość rodzajów zakłóceń.

Przez dłuższy czas operatorzy internetowi posługiwali się istniejącą już infrastrukturą, aniżeli inwestowali w nową. Jednak w ostatnich latach coraz więcej inwestuje się w nowe łącza. Dlaczego? Głównym powodem takiego rozwoju sprawy jest dotychczasowa infrastruktura. Nie pozwala ona na rozwijanie oferowanych usług. Nowe usługi audiowizualne – VOD, streaming HD, czy telewizja wymagają szybkiego transferu danych. I tutaj pojawia się światłowód, który jest w stanie sprostać współczesnym oczekiwaniom.

Usługa FTTH to coś, na co czeka każdy z nas. Dlaczego? Większość już istniejących łączy miedzianych nie pozwalają na osiąganie szybkości Internetu rzędu 300 Mbps. Usługa światłowodu do domu daje takie możliwości, a to dopiero początek jej potencjału. Pobieranie dużych plików w zaledwie kilka sekund może robić wrażenie. Szczególnie jeśli wcześniejsza przepustowość sięgała „zaledwie” 10 Mbps. Na świecie już kilka krajów zajęło się upowszechnianiem technologii. Wśród nich odnajdziemy przodującą w kwestii światłowodów Koreę Południową, Hongkong, Japonię, ale i Norwegię czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na skalę ogólnopolską popularyzacją technologii rozpoczęło kilku dużych operatorów telekomunikacyjnych jak Orange, Netia, czy dużo mniejszych podmiotów działających lokalnie. Jednak na razie w skali całego kraju to niewielka ilość klientów usług telekomunikacyjnych ma możliwość korzystania z usług FTTH.

Niestety, ale nadal pozostajemy w dalekim tyle, jeśli chodzi o czołówkę europejską. Owszem widać już pierwsze postępy dzięki lokalnym dostawcom i dotacjom UE na rozwój infrastruktury światłowodowej. Jednak do najlepszych jeszcze nam daleko. Nawet biorąc pod uwagę jedynie kraje europejskie. Największy Polski operator dopiero kilka miesięcy temu zaczął przyśpieszać prace nad nową infrastrukturą. Pozostaje nam liczyć, że w niedalekiej przyszłości technologia dotrze do większości domostw w Polsce, a my będziemy mogli cieszyć się szybkim i stabilnym Internetem. Miejmy nadzieję, że nie będziemy czarną dziurą na mapie rozwoju infrastruktury internetowej Europy. Co ważniejsze, duże znaczenie dla obecnych zmian mają dotacje unijne, dlatego korzystajmy z nich odważnie, ale i rozważnie.

Pozdrawiamy, Seit.pl