Opublikowano:: czw, Lut 12th, 2015

Freeride skiing i narty pozatrasowe

Niektórym miłośnikom nart w pewnym momencie zaczyna brakować w tym sporcie zastrzyku adrenaliny. Już wiele lat temu praktykowano zjazdy poza wyznaczonymi trasami, po dzikich, zupełnie nieprzystosowanych do zjazdów terenach, ale śmiałków, którzy się tego podejmowali – było znacznie mniej. Czym jest spowodowana ta zależność?

Otóż, ówczesne narty były zupełnie nieprzygotowane do takich wyczynów, a poza tym umiejętności przeciętnych narciarzy były na niższym poziomie. W tej chwili funkcjonują już specjalne techniki zjazdowe, które ułatwiają poruszanie się w najróżniejszych warunkach. Poniżej przedstawimy rodzaje desek, specjalnie przygotowanych do freeride skiingu.

freerider-554641-mNarty typu freeride charakteryzują się znacznie większą szerokością niż klasyczne deski zjazdowe i nie są tak mocno taliowane. Dzięki takiej budowie trudniej zapadają się w śnieżnym puchu, a ponadto ich elastyczność jest mniejsza.

Można wyróżnić dwa rodzaje desek z tej grupy.
Pierwsze, przeznaczone w zasadzie tylko do jazdy w wysokim śniegu, są niezwykle szerokie. Wymiary najwyższych modeli sięgają 150-155 mm w dziobie, pod butem przeciętnie ok. 130 mm, natomiast szerokość końców waha się między 140 a 145 mm. Elementarną cechą budowy tych nart jest tak zwany „rocker”, czyli zadarty dziób, który zapobiega ich zanurzaniu się w śniegu. Ze względu na specjalną technikę zjazdów poza trasami, promień skrętu desek jest bardzo duży, ale sterowanie nimi wymaga dużego doświadczenia.

Na rynku dostępne są również narty freeridowe, których budowa jest bardziej uniwersalna. Ich szerokość jest nieco mniejsza, co nie zmienia faktu, iż jazdy na nich powinny podejmować się osoby posiadające spore umiejętności oraz nienaganną technikę zjazdową. Ten rodzaj nart poleca się osobom, które niekoniecznie chcą jeździć w naprawdę ekstremalnych warunkach, a pragną przede wszystkim spróbować zjazdów po świeżym śniegu.

Inny typ nart niestandardowych kryje się pod nazwą „freestyle”. Ich głównym przeznaczeniem jest jazda w snowparkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by poruszać się w nich również na stoku. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż nie nadają się one do szybkiej, agresywnej jazdy i ostrych skrętów. Charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz sprężystością. Dzięki tym właściwościom nie ulegną tak szybko zniszczeniu podczas wyczynów na hopkach, boxach lub railach. Narty są z obu stron jednakowe, a wszystkie końce zadarte, co nazywamy budową „twin-tip”. Umożliwia to jazdę zarówno przodem, jak i tyłem, a także obroty w powietrzu o 180 i 360 stopni. Nie są one mocno taliowane, a ich promień skrętu wynosi około 20-30 m.

Wybierając jedne z powyżej omówionych modeli, należy pamiętać o tym, że ich długość powinna wynosić około 10-15 cm mniej niż wzrost narciarza. Ci, którzy mają już duże doświadczenie w zjazdach wyczynowych, mogą mieć dłuższe deski, jednakże osobom początkującym rekomenduje się zdecydowanie krótsze. Dokonując tego typu zakupu, warto zainwestować w nowy sprzęt, ponieważ przy bardzo intensywnej jeździe i niewielkich ilościach śniegu, dość szybko traci on swoje właściwości.

Pozdrawiamy, Jafisport.pl