Opublikowano:: pon, Wrz 21st, 2015

Fobia społeczna – lęk przed dentystą

Współcześnie nikogo nie dziwi widok gabinetu dentystycznego, gdyż dbanie o ładny uśmiech to rzecz zupełnie naturalna. Dla wielu jednak wizyta w tym miejscu, to znacznie trudniejsze wyzwanie niż skok ze spadochronem. Jak pokazują statystyki co drugi obywatel Polski boi się stomatologa, a niemal połowa z nich przyznaje, iż jest to powód, dla którego unikają leczenia nawet bolących zębów.

dentysta

Fobia społeczna

Dentofobia, bo tak określany jest lęk przed dentystą, to zjawisko społeczne i często wynika z bardzo nieprzyjemnych doświadczeń z dzieciństwa. Największe znaczenie ma bowiem pierwsza wizyta, ale i nastawienie dziecka przez rodziców. Jeśli kilkuletni malec usłyszy od swoich rodziców opowieści o tym, jak bardzo cierpieli podczas ostatniej wizyty, że cały zabieg trwał bardzo długo i jeden zastrzyk ze znieczuleniem nie wystarczył, to z pewnością będzie zapierał się rękoma i nogami przed odwiedzeniem gabinetu.

Powaga sytuacji

Wbrew pozorom to bardzo poważny problem i nie wolno go ignorować. Dentofobia traktowana jest na równi z klaustrofobią, lękiem wysokości czy strachem przed pająkami. Oczywiście jest to problem wyleczalny, jednak czasem znacznie trudniejszy, niż samo plombowanie zęba. Niestety wielu Polaków nie było u dentysty przez 15 lat albo i jeszcze dłużej, właśnie ze względu na swój paniczny lęk. Co ciekawe nawet silny ból zęba nie jest w stanie skłonić ich do przełamania swojej fobii.

Skąd ten problem?

Najczęstszymi przyczynami unikania wizyt są obawy przed źle założoną plombą lub niewłaściwie podanym znieczuleniem oraz bolesne leczenie kanałowe. Bywa jednak i tak, że nawet sam zapach charakterystyczny dla gabinetu stomatologicznego czy dotyk lekarza wywołują u pacjenta lęk. Powodem strachu u osób starszych może być jedna z pierwszych wizyt u szkolnego dentysty, który niekiedy przeprowadzał zabiegi nieprofesjonalnie.

Nowoczesne gabinety i ich metody

Znaczna większość współczesnych gabinetów dentystycznych ma bardzo nowoczesne wyposażenie i profesjonalne narzędzia, które pozwalają na sprawne wykonanie zabiegu. Ponadto coraz więcej placówek oferuje pedodoncję, czyli stomatologię dziecięcą. W niektórych gabinetach spotykany jest również gaz rozweselający, komputerowe znieczulenie, piasek zamiast wiertła czy leczenie za pomocą żelu. Często można spotkać także kąciki w poczekalni przeznaczone dla dzieci, gdzie znajdują się kredki czy zabawki. Ponadto słychać muzykę relaksacyjną, światło jest przytłumione, a na życzenie pacjenta podawana jest melisa.

Przed umówieniem się na wizytę, warto zapoznać się dokładnie z ofertą gabinetu. Zwłaszcza, jeśli ma być to pierwsza wizyta naszego dziecka.

Pozdrawiamy, Dentalperfect.pl