Opublikowano:: wt, Gru 29th, 2015

Finanse na budowę placu zabaw na wsi. Skąd je wziąć?

O zaletach spędzania wolnego czasu na placu zabaw nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Zwłaszcza tych rodziców, którzy mieszkają na wsi i na nadmiar rozrywek dla swoich dzieci nie mogą narzekać. Jednak w wielu małych miejscowościach w Polsce wciąż brakuje ogólnodostępnych placów zabaw. Przeszkodą do ich budowania bywa często brak funduszy w budżetach niezbyt bogatych gmin wiejskich. Czy istnieją inne sposoby, by pozyskać pieniądze na budowę placu zabaw w twojej miejscowości?

14441756238_dfb495a885_zSamo zbudowanie placu to przecież nie wszystko. Nie można na nim specjalnie oszczędzić, bo musi on przecież spełniać odgórnie narzucone wymogi bezpieczeństwa i trwałości. Ceną za tańsze wyposażenie placów zabaw i w konsekwencji prowizoryczne wykonanie urządzeń może być zdrowie naszych dzieci. Mało tego – utrzymanie placu zabaw i regularne prace konserwatorskie również kosztują. Warto wziąć to pod uwagę, starając się o dofinansowanie ze źródeł, które za chwilę omówimy.

Jeśli samorząd nie jest w stanie samodzielnie sfinansować budowy placu zabaw, inicjatywę mogą przejąć sami mieszkańcy gminy. Paradoksalnie powinno być to prostsze zadanie dla gmin wiejskich, niż miejskich, ponieważ wiele projektów wspierających takie projekty skierowanych jest właśnie do miejscowości o statusie wsi.

Na początek warto sprawdzić w internecie, czy na naszym obszarze nie funkcjonuje czasem Lokalna Organizacja Grantowa. To organizacja pozarządowa, która ogłasza konkursy i udziela wsparcia innym organizacjom czy nieformalnym grupom (którą to może być społeczność zainteresowanych budową placu zabaw rodziców) w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. „Działaj Lokalnie” aktywizuje i wspiera zwykłych ludzi, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności.

Pieniądze na budowę placów zabaw często pozyskuje się także ze środków unijnych. Większość projektów skierowana jest do miejscowości nieprzekraczających 5 tysięcy mieszkańców. Dużym projektem, do którego warto zwrócić się o dofinansowanie, jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Inicjatywę wesprzeć mogą także Lokalne Grupy Działania. Wpierany przez nie projekt powinien być tylko zgodny z Lokalną Strategią Rozwoju obszaru, na którym14875240130_bd38a8a272_z budowany ma być plac.

W internecie warto poszukać także informacji o następujących konkursach dotacyjnych: „Razem Możemy Więcej” Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, „Na dobry początek” Fundacji im. J. Kantego Steczkowskiego, „Bank Dziecięcych Uśmiechów” Fundacji Banku Zachodniego WBK, „Akademia Orange” Fundacji Orange czy „Równać szanse” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Przy składaniu wniosku o dofinansowanie należy dobrze zastanowić się nad motywacją. Jak dużo dzieci będzie korzystać z placu? Kto będzie na co dzień zarządzać placem i dbać o bezpieczeństwo zabaw na nim? Dokładne zaplanowanie wszelkich szczegółów zwiększy szanse za uzyskanie dofinansowania.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.