Opublikowano:: czw, Gru 10th, 2015

Filtry HEPA – idealne dla alergików

Z każdym rokiem na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli odkurzaczy. Wiele z nich spełnia funkcje istniejących już na rynku odkurzaczy. Jest to przyczyna, dla której niektórzy zadają sobie pytanie: czy nowe urządzenie różni się czymkolwiek od swojego poprzednika i czy jest nam w ogóle potrzebne? W przypadku odkurzaczy różnica polega przede wszystkim na poziomie hałasu, zużyciu prądu czy wydajności filtrowania zanieczyszczeń. Oczekujemy od odkurzacza, że pochłonięty kurz pozostanie w środku, a nie zostanie wypuszczony z powrotem na zewnątrz. Dla alergików ma też duże znaczenie to, by oprócz kurzu pochłonięte zostały pyłki roślin i roztoczy. Tylko pozbycie się nich może zapewnić spokojne funkcjonowanie chorym osobom.

Jak powstały filtry HEPA?

Panasonic_MCE8013_vacuum_cleaner_closeNazwa pochodzi od skrótu oznaczającego wysoką jakość usuwania zanieczyszczeń powietrza. Filtr został przygotowany przez Komisję Energii Atomowej w trakcie II wojny światowej. Jego rolą była ochrona naukowców przed działaniem radioaktywnych cząsteczek pyłu, unoszących się w powietrzu. Wielu specjalistów zdecydowanie doradza zakup odkurzacza z filtrem, który jest bohaterem tego artykułu. Nie byłoby przesadą stwierdzenie, że jest to jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) filtrów na świecie. Wojskowa technologia stanowi gwarancję wysokiej jakości. Warto wspomnieć, że od kilku lat obowiązuje rozróżnienie między filtrami HEPA (H10, H11, H12) i EPA (E10, E11, E12), jednak w potocznym rozumieniu nadal zachowano stałą nazwę, więc nie powinno to nastręczać problemów, np. przy zakupie.

Jak to działa?

Osobom, które nigdy nie miały do czynienia z filtrami HEPA, mogłoby się wydawać, że zasada ich działania jest podobna do zwykłego sitka. Nic bardziej mylnego. Funkcjonują one w zupełne inny sposób – w oparciu o połączenie trzech mechanizmów: przechwycenia, zderzenia i dyfuzji. Są one skuteczne zarówno w przypadku większych i bardzo małych cząsteczek. Między bajki można włożyć zapewnienia, że jakikolwiek inny filtr mógłby być tak samo skuteczny, co ten wykorzystywany w tradycyjnym sprzęcie.

Wysoka jakość

Warto pamiętać o tym, że nawet filtry o niższych parametrach HEPA lub EPA są skuteczniejsze niż te tradycyjne wykorzystywane w tradycyjnych odkurzaczach. Dlatego warto zwrócić na nie uwagę niezależnie od tego, czy są to te lepszy nieco gorsze. Pamiętajmy, że jest to tylko jeden z kilku istotnych elementów w momencie wyboru odkurzacza. Jest tak, ponieważ na nic zda się nawet najlepszy filtr, jeśli znaczna część powietrza go ominie. A zatem przede wszystkim skuteczność i komfort użytkowania.

Pozdrawiamy, Filterpol.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.