Opublikowano:: śr, Lut 3rd, 2016

Ergonomia stanowiska pracy – to się opłaca!

Odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy jest kluczowe dla prawidłowej postawy pracownika oraz ułożenia jego ciała podczas wykonywania prac. Warto uświadomić sobie ten fakt, gdy organizujemy pracę w naszej firmie. Ergonomia stanowisk roboczych ma bowiem pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie pracujących przy nich monterów. A zdrowy pracownik jest pracownikiem wydajnym.

IMG_9145.jpgCzym jest ergonomia? Mówiąc najprościej – wiedzą o pracy. W nieco szerszym zakresie obejmuje metody, zasady dostosowywania warunków pracy do właściwości psychologicznych i (w bardzo dużej mierze) fizycznych człowieka. Przedmiotem zainteresowania jest więc tu sposób, w jaki powinny być konstruowane urządzenia i sprzęty wykorzystywane w firmie oraz jak powinna być organizowana szeroko pojęta materialna część środowiska pracy.

Ergonomię możemy definiować także przez optymalizację pracy. Polega ona na współdziałaniu człowieka z jego otoczeniem pracy tak, by w jak najmniejszym stopniu negatywnie wpływało ono na jego zdrowie.
stanowisko_montazowe_prawa.
Współcześnie wiele prac wykonywanych jest na siedząco. Długotrwałe pozostawanie w tej pozycji skutkuje obciążeniem kręgosłupa, mięśni pleców. Ręczne prace precyzyjne powodują sztywność palców, nadgarstków, problemy ze wzrokiem, ból karku i ramion. O ile dolegliwości związanych z wykonywanymi zawodowo czynnościami nie da się wyeliminować całkowicie, można je w znacznym stopniu ograniczyć, a niektórym z nich zapobiec zupełnie. Jak?

Przede wszystkim rezygnując ze standardowych rozwiązań w doborze mebli warsztatowych. Gdy urządzamy stanowiska pracy, powinniśmy wziąć pod uwagę specyfikę naszego zakładu – czym się zajmuje, co produkuje. Posłużmy się przykładem – w zakładach krawieckich lepiej niż zwykłe szafy na nici sprawdzą się szafy z wysuwanymi, pochylonymi pod odpowiednim kątem półkami oraz wyposażonymi w specjalnie trzpienie do zatykania szpulek.

Jeśli w zakładzie realizfl_detale_wozkiowane są nietypowe zadania, warto zainwestować w indywidualne rozwiązania w zakresie wyposażenia miejsc pracy. Trzeba też pamiętać o tym, że z większości ze stanowisk montażowych, stołów roboczych i warsztatowych korzystać będzie więcej niż jedna osoba. A każdy pracownik oznacza się innymi cechami fizjologicznymi.

Pewien stopień uniwersalności jest wiec jak najbardziej wskazany i potrzebny. Nie chodzi tu jednak o to, by parametry mebli były uśrednione, ale by wysokość czy szerokość poszczególnych elementów można było regulować. Funkcjonalność zwiększa dodatkowe wyposażenie i oświetlenie. Przy jednym stanowisku wykonuje się często prace o różnym charakterze – mniej lub bardziej precyzyjne, wymagające użycia mniejszej, bądź większej siły. Istotne jest więc, aby sterownik regulacji np. stołu przejezdnego znajdował się w łatwo dostępnym miejscu. Tak, aby stanowisko można było dostosować do charakteru bieżącej pracy bez jej przerywania.

Przykłady dostosowania miejsc pracy do indywidualnych potrzeb firmy można mnożyć. Najważniejsze to wiedzieć, że każdy mebel zawsze można do siebie jeszcze bardziej dostosować. A troska o komfort i zdrowie pracownika na pewno przełoży się na jego większe zaangażowanie i wydajność.

Pozdrawiamy, Meblestalowe.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.