Opublikowano:: pon, Gru 14th, 2015

Ego. Jakie jest twoje?

Pracując na stanowisku lidera, dyrektora czy samego szefa niezbędna jest silna osobowość. Bez własnego zdania, opanowanej umiejętności wydawania poleceń, odwagi i wielu innych ciężko odnaleźć się w takiej roli. Czy wiesz jak się ma twoje ego?

karate-852619_1280Ego to innymi słowy własne „ja”. Mówi o tym, w jaki sposób postrzegamy samych siebie, jak siebie oceniamy, ale przekłada się też w dużej mierze na nasze samopoczucie i zachowanie. Ci, którzy mają wiele kompleksów i nie myślą o sobie najlepiej są często mniej sympatyczni, zgorzkniali i wiecznie niezadowolenia (co tak naprawdę wynika z braku satysfakcji z samego siebie). Porównują się do innych, wytykają wady, cieszą się z cudzego nieszczęścia i niepowodzeń, ale w gruncie rzeczy nie robią nic ze swoim życiem. Nie oznacza to, że nie mają marzeń. Nie mają natomiast wystarczająco odwagi i motywacji, by je realizować. Ponadto rzadko czymś się odznaczają. Są raczej nijacy, nieasertywni i często nie posiadają własnego zdania.

Ludzi z silnym ego można przede wszystkim poznać po tym, iż nie boją się wyjść przed szereg, mają wyrazistą osobowość i twardo stąpają po ziemi. Posiadają własne zasady, wartości i poglądy, których nie zmieniają pod wpływem zaistniałych okoliczności czy innych osób. Nie oznacza to jednak, że są absolutnie nieugięci, despotyczni czy egocentryczni. Tych pojęć nie można mylić. Mniej przejmują się porażkami czy trudnościami losu, gdyż na tyle znają swoją wartość, że czynniki zewnętrzne mają na nią jedynie niewielki wpływ. Szybciej podnoszą się również po porażkach, czerpią większą satysfakcję z życia, są bardziej pogodni, a także więcej w życiu osiągają. Są tym, kim chcą i przyciągają do siebie więcej ludzi z podobnym poczuciem własnej wartości.

Nad budowaniem swojej osobowości można, a nawet trzeba pracować. Na początek jednak warto zadać sobie kilka pytań:

Czy jestem szczery? Szczery w stosunku do innych, ale przede wszystkim wobec siebie.

Czy jestem odważny? Potrafisz stawiać czoła przeciwnościom, mierzyć się z własnymi lękami. Masz odwagę zawsze bronić swoich poglądów i nie udawać kogoś, kim nie jesteś.

Czy potrafisz akceptować odmienność? Jesteś tolerancyjny i potrafisz znieść, gdy ktoś jest odmienny lub ma inne zdanie niż ty.

Czy jesteś zdyscyplinowany? Potrafisz oprzeć się temu, co jest szkodliwe dla twojego ciała, umysłu i zdrowia.

Czy pomagasz innym? Czy też sam potrzebujesz ich pomocy?

Czy zdobywasz doświadczenie? Nieustannie próbujesz nowych rzeczy, zdobywasz doświadczenie i rozwijasz się.

Czy potrafisz rozmawiać? Dobrze rozumiesz się z innymi i z łatwością nawiązujesz znajomości.

Na silną osobowość składa się również inteligencja, a wraz ze zdobywaniem wiedzy i nowych umiejętności podwyższa się samoocena. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć świat, ludzi (w tym samego siebie), a tym samym komunikować się z nimi. Bardzo duże znaczenie ma również zadowolenie z życia. Gdy realizujesz swoje cele, spędzasz czas w miłym towarzystwie, dbasz o siebie i dobre relacje z innymi odczuwasz satysfakcję oraz poszerzasz swoje horyzonty. Ważne jednak, by robić to dla siebie, a nie dla innych. W przeciwnym razie szybko stracimy zapał.

Pozdrawiamy, Integra-consulting.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.