Opublikowano:: pon, Sty 11th, 2016

Edukacja finansowa. Tak ważna, a tak często zaniedbywana

Nie ważne, czy gramy na giełdzie i inwestujemy w akcje, czy tylko okazjonalnie wymieniamy złotówki na euro przed wyjazdem na wakacje. Niezależnie od tego, czy inwestujemy, czy tylko oszczędzamy, każdy z nas powinien mieć elementarną wiedzą z zakresu finansów. Ta wśród Polaków nie jest niestety zbyt szeroka, co znacznie utrudnia nam racjonalne zarządzanie domowym budżetem. Systematyczne bogacenie się pozostaje wyłącznie w sferze marzeń wielu z nas. Jak więc poszerzać swoją wiedzę o pieniądzach?

Depositphotos_21619913_xlSzkolne programy nauczania praktycznie nie zakładają edukacji finansowej. W szkołach średnich istnieje wprawdzie przedmiot taki jak podstawy przedsiębiorczości, ale często traktowany jest on marginalnie – zarówno przez nauczyciela, jak i uczniów. Na wcześniejszych etapach edukacji brakuje natomiast zajęć wyrabiających w dzieciach poczucie wartości pieniądza, uczących oszczędzania czy wyjaśniających choćby tak podstawowe pojęcia, jak kantor walut, giełda, konto oszczędnościowe czy kredyt. Nauka o procentach podczas lekcji matematyki jest na tyle oderwana od rzeczywistości, że dzieci widzą w niej tylko uciążliwe zmagania z cyferkami, zamiast zdobywanie narzędzia do gospodarowania własnymi oszczędnościami.

Edukację finansową dzieci powinni zaczynać już rodzice. Jednak jeśli oni sami nie mają choć odrobiny fachowej wiedzy na temat finansów, przedsięwzięcie skończy się na przestrzeżeniu dziecka przed wszelkimi pożyczkami, kredytami i zakupami na raty. Bo z zasady lepiej jest operować tylko tą gotówką, którą mamy fizycznie w ręku.

Ta oraz wiele innych prawd na temat pieniędzy to tylko dogmaty, utarte przekonania, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Dlatego warto wyjść poza to, co nieustannie powtarzają nam rodzina i znajomi. Posłuchać ekspertów, którymi wcale nie muszą być urzędnicy resortu finansów i skarbu państwa. W Internecie jest mnóstwo wartościowych blogów, na których znajdziemy cenne porady; zarówno obiektywne analizy, jak i subiektywne punkty widzenia osób takich jak my, tylko że doświadczonych i wykształconych w kierunkach związanych z finansami. Opinie i zalecenia dotyczące tego, w co warto inwestować, a na czym oszczędzać, za każdym razem będą mniej lub bardziej różne, jednak im więcej takich różnorodnych opinii poznasz, tym łatwiej będzie ci wyrobić sobie własne zdanie na temat kredytu oferowanego przez dany bank czy najlepszych inwestycji alternatywnych.

Internet to oczywiście najpopularniejsze i najszybsze źródło wiedzy, jednak wiedzy o pieniądzu z tym samym powodzeniem możemy szukać w Depositphotos_1797668_xlksiążkach o finansach i rozwoju osobistym. Warto śledzić rynkowe nowości – rzeczywistość wciąż się zmienia, to, co znalazło się w poradniku sprzed pięciu lat, może nie przystawać już zbytnio do panujących realiów.

Jeśli telefonują do nas doradcy finansowi i ubezpieczeniowi, kontaktują się z nami pracownicy banku, w którym mamy konto – nie zbywajmy ich, jeszcze zanim wyjaśnią swoje zamiary, ale posłuchajmy, co mają nam do powiedzenia. A będzie jeszcze lepiej, jeśli wdamy się z nimi w rozmowę. Dopytujmy, dociekajmy, nie bójmy się drążyć. Być może w danym momencie życia nie jesteśmy zainteresowani wyrobieniem sobie karty kredytowej, gdy jednak przyjdzie taki moment, w którym uznamy ją za rzecz przydatną, będziemy mieli już podstawową wiedzę na temat korzyści, które daje i ryzyka, jakie ze sobą niesie.

Kiedy zaczniesz już czytać źródła poświęcone finansom, siłą rzeczy zaczniesz spotykać się z informacjami o grupach szkoleniowych, kursach i seminariach, które koncentrują się wokół edukacji finansowej. Wiele z nich jest darmowych, wystarczy tylko aktywnie śledzić konta tematyczne na portalach społecznościowych, by odpowiednio wcześnie zapisać się na organizowane zajęcia. Jeśli decydujemy się na spotkanie płatne, warto najpierw zweryfikować, kim są występujący tam prelegenci i jaki jest jego dokładny temat. W tym przypadku bowiem najlepiej jest inwestować w takie szkolenia, które nam osobiście mogą przynieść wymierne korzyści.

Warto też nauczyć się obsługi różnorodnych kalkulatorów finansowych, walutowych, kredytowych. Te narzędzia pozwolą ci porównywać lokaty, kredyty hipoteczne, kursy wymiany walut w kantorach czy obliczyć wysokość rat kredytu.

Pozdrawiamy, LiderWalut.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.