Opublikowano:: czw, Lut 11th, 2016

Dysk SSD – niezbędnik każdego komputera?

Dysk SSD to jeszcze stosunkowo niedawno był rarytas. Niewielu użytkowników „pecetów” mogło sobie na nie pozwolić. Te czasy jednak minęły bezpowrotnie. Dzisiaj to element, który może w znacznym stopniu zwiększyć obroty twojego sprzętu, nawet kilkuletniego.

Jeśli mielibyśmy wymienić największe zalety, to byłaby to na pewno odporność na różnego rodzaju urazy mechaniczne, a ma to związek z faktem, że dysk SSD nie jest wyposażony w żadne ruchome części. W razie upadku, jest niewielkie ryzyko, że zostanie uszkodzony.

Kolejna kwestia to cicha praca, wynikająca z braku mechanicznych elementów, które mogłyby zakłócać ciszę wirowaniem, kręceniem się, tarciem. W żaden sposób nie generuje dźwięku, co przyczynia się do zwiększenia komfortu naszej pracy. W takiej sytuacji dysk twardy jest jedynym elementem, który może być słyszalny, co jest zauważalne zwłaszcza w cichych pomieszczeniach biurowych.

hard-drive-870699_960_720Dyski SSD zużywają również niewiele energii, w niektórych przypadkach nawet kilkanaście razy mniejsze, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jest to istotna informacja szczególnie dla użytkowników laptopów, którzy często pracują poza domem i zależy im na jak najdłuższej pracy bez konieczności ładowania. Przekłada się to również na niższą temperaturę, a tym samym na bezpieczeństwo danych. Jeśli temperatury osiągają zawrotne prędkości, zagrożony jest nie tylko procesor czy karta graficzna, ale również dysk twardy.

Użytkownicy notebooków często decydują się na dysk SSD, aby ich sprzęt był dużo lżejszy niż ten, który posiada elementy mechaniczne. Bardzo przydatne szczególnie dla osób, które wiele podróżują. W przypadku wielu modeli, najcięższy element dysku to… obudowa. Cały laptop waży nierzadko mniej niż kilogram.

Przechodzimy do najważniejszej cechy, czyli wydajności. Pod tym pojęciem kryje się nie tylko czas dostępu, ale także szybkość zapisu i odczytu danych. Producenci dysków SSD nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, bowiem wiele z parametrów (m.in. interfejs, kontrolery), cały czas systematycznie się rozwija.

Przejście z HHD na SSD to także gwarancja szybkości uruchamiania systemu operacyjnego oraz błyskawiczne włączanie programów. Przenoszenie danych również nie będzie już tak czasochłonne. Jeśli mamy włączonych kilka mniejszych programów, dla dysku SSD nie jest to żadna przeszkoda. Śmiało w tle może działać program antywirusowy, a my bez utraty na płynności, mamy możliwość korzystania z wymagających sprzętowo gier komputerowych. Jeśli zastanawiamy się, czy postawić na dysk SSD czy HDD, to powyższymi argumentami raczej mocno przybliżyliśmy Was do podjęcia decyzji.

Pozdrawiamy, Jpkomputery.pl