Opublikowano:: śr, Lut 3rd, 2016

Dyrektor ds. danych – nowa rola w przedsiębiorstwach IT

Rynek informatyczny w Polsce rośnie w niespotykanie szybkim tempie. Innowacyjna stwarza przedsiębiorstwu nowe możliwości rozwoju, ale zarazem pociąga za sobą konieczność wytworzenia szeregu nowych ról w strukturze organizacyjnej.

9990024683_a37089e13d_zChief Information Officer to najwyższe stanowisko kierownicze działu informatycznego w przedsiębiorstwie. Odpowiednikiem CIO w polskich firmach może być na przykład dyrektor działu informatyki. CIO to rola, która zyskała sławę w latach 80. ubiegłego stulecia, kiedy postępy w technologii umieściły komputer na każdym biurku, a te komputery niemal z każdą chwilą stawały się coraz bardziej zaawansowane. Wtedy, rola CIO koncentrowała się przede wszystkim na projektach technicznych. Obecnie oczekuje się, że rola CIO ma przyczyniać się do osiągnięcia strategicznych celów biznesowych i pomocy w funkcjonowaniu różnych działów IT. Zatem możemy założyć, że rolę CIO powinien pełnić funkcję menadżer biznesowy, najlepiej z technicznym backgroundem, czyli osoba z głęboką wiedzą w szeroko pojętym IT, lecz również z wiedzą z zakresu zarządzania oraz ekonomii.

20939720692_87c24e71f4_zDyrektor ds. danych, czyli Chief Data Officer, to dość nowa rola, która pojawiła się w przedsiębiorstwach w związku z pojawieniem się dużej ilości danych tudzież wzrostu ich wartości dla organizacji. CDO zapewnia wizję i strategię dla wszystkich działań związanych z zarządzaniem danymi: nadzorowanie, analizę, metrykę i raportowanie wskaźników danych. Głównym celem CDO jest maksymalizacja wartości firmy, która realizowana jest poprzez dane. Pojawienie się roli CDO obrazuje to, jak istotne znaczenie z punktu widzenia organizacji mają dane. Kiedy firma jest przede wszystkim oparta na danych – a tych firm jest pojawia się coraz więcej – CDO może pomóc utrzymać ten obszar działalności przedsiębiorstwa w ryzach.

Złożoność procesu zbierania i analizy danych może być przytłaczająca. Dla wielu firm Big Data zupełnie nowe zagadnienie i zarazem wyzwanie. W tych firmach, rola CDO póki co sprowadza się bardziej do próby mierzenia, aniżeli wyznaczania celów biznesowych, dlatego jestem skłonna uznać, że w tym przypadku lepszym wyborem będzie bardziej techniczny menadżer IT.

Kiedy przedsiębiorstwa uzmysłowią sobie, jak funkcjonuje Big Data, z rolą CDO może bardzo szybko stać się to, co stało się z rolą CIO, a więc ewolucja roli technicznej na rolę skierowaną na biznes. Proces ten mogą przyspieszyć nowe zjawiska związane z wykorzystywaniem informacji (np. data-driven marketing czy digital ethics). To będzie narastać, bo będziemy gromadzić wręcz nieograniczoną ilość danych, która wymagać będzie systematycznego i ciągłego nadzoru.

Pozdrawiamy, Globeit.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.