Opublikowano:: pon, Sty 4th, 2016

Dookoła zima. W co się bawić z dzieckiem?

Jak w poprzednich latach, także i tym razem długo przyszło nam czekać na nadejście zimy. Ta prawdziwa – z mrozem i śniegiem – jest z nami od kilku dni. Na razie jeszcze trochę narzekamy, bo trudno nam się przyzwyczaić do zimna, jednak wkrótce przyjdzie nam zapałać nową miłością do aury za oknem. W końcu mamy już styczeń, lada chwila rozpocznie się sezon na ferie! Tylko co robić z dzieckiem podczas wolnych zimowych popołudni?

Zabawami takimi jak lepienie bałwana, wojna na śnieżki, zjeżdżanie na sankach czy kulig nie pogardzi chyba żaden maluch. Ich urok tkwi w tym, że są wybitnie sezonowe – dostępne przez zaledwie kilka czy kilkanaście tygodni w roku. I to pod warunkiem, że spadnie śnieg. A to – jak już zostało wspomniane – w ostatnich latach nie jest takie oczywiste.

5389801989_9530e9e47b_zNawet jeśli nie ma śniegu, niskie temperatury nie sprzyjają zabawom np. na placu zabaw. Piasek w piaskownicy może być zmarznięty, powierzchnia zjeżdżalni zwyczajnie zimna (brak komfortu termicznego zimą to cecha, którą odznaczają się metalowe place zabaw w ogóle), a drabinki i siedziska huśtawek pokryte warstewką lodu. Dlatego plac zabaw przed zimą powinien być odpowiednio zakonserwowany, a zabawy na nim – odłożone do wiosny.

Wróćmy do lepienia bałwana. To oczywiście najbardziej klasyczna figura, którą tworzymy ze śniegu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by puścić wodze fantazji i w tym roku pokusić się o zupełnie inną śniegową postać. Lepienie ze śniegu jest świetną aktywnością integrującą całe rodziny. W końcu każdy znajdzie tu zadanie dla siebie – tata dźwiga ciężkie kule i podsadza swoje pociechy, które ochoczo wtykają bałwanowi marchewkowy nos. A gdy śniegu jest wyjątkowo dużo? Może by tak ulepić igloo? Taki zimowy domek z pewnością doceni także… miauczący przyjaciel rodziny!

Coraz popularniejszym zimowym sportem dla rodziców wraz z dziećmi staje się dziś także jazda na łyżwach. W związku z tym w kolejnych polskich miastach pojawiają się lodowiska. To dobra propozycja na zimowe popołudnia czy weekendy, bo jazda na łyżwach dostarcza mnóstwa frajdy i nie jest tak droga jak np. jazda na nartach czy snowboardzie. Łyżwy zwykle można wypożyczyć na lodowisku. I nie potrzeba do tego wyjazdu w góry czy na sztuczny stok.
7107213325_3246abb641_z
Podobnie jak w przypadku lepienia ze śniegu, urozmaicić można także rzucanie śnieżkami. Co powiecie na śnieżne darty? To po prostu rzucanie śnieżkami do celu. Przydadzą Wam się tutaj papierowe tarcze jednorazowego użytku do strzelania z wiatrówki – te w jak największych rozmiarach, bo średnica śnieżnych pocisków też będzie raczej spora.

Na koniec proponujemy nieco zabawy z lodem – na wypadek, gdyby podczas ferii śniegu było jak na lekarstwo. Na przydomowych podwórkach obserwujemy zwykle jedynie zwisające z dachów sople. Aby zobaczyć prawdziwą lodową sztukę, warto wybrać się na konkurs rzeźbienia w bryłach lodu. Odbywają się one w różnym czasie w wielu miastach kraju. Wrażenia estetyczne i mnóstwo emocji gwarantowane!

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.