Opublikowano:: wt, Cze 23rd, 2015

Domy drewniane – wady i zalety

Jeśli chodzi o branżę budowlaną w Polsce, cały czas najbardziej popularne są domy murowane. Przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać się w naszej kulturze, raczej konserwatywnych przekonaniach i tradycji. Mimo to rośnie liczba świadomych osób, które dostrzegają zalety bardziej innowacyjnych rozwiązań i decydują się na domy z drewna. Przemieszczając się po różnych regionach Polski, można zaobserwować, że w wielu miejscach powstaje coraz więcej domów wykonanych z balii. Oczywiście wykonanie domu w tej technologii ma swoje wady i zalety. Jednak cieszy fakt, że rośnie grupa osób podzielających przekonanie, że nie zawsze murowany dom to jedyne i najlepsze rozwiązanie.

40Jedną z ważniejszych zalet domów z balii jest czas budowy. Konstrukcja samonośna, na którą składają się lekkie i cienkie ściany, daje możliwość postawienia domu drewnianego w ciągu kilku do maksymalnie kilkunastu tygodni. Z kolei zastosowanie technologii murowanej znacznie wydłuża czas potrzebny na wykończenie umożliwiające zamieszkanie. W dobie coraz większej mobilności i konieczności przemieszczenia się między miastami (na przykład w związku z pracą), czas w jakim postawimy nasze cztery ściany ma coraz bardziej istotne znacznie. Nie jest już bowiem tak jak kiedyś, że raz wybudowany dom przechodził na kolejne pokolenia. Bierzemy pod uwagę, że postawiony dom, będziemy musieli sprzedać. Na przykład ze względu na to, że sytuacja życiowa nas do tego zmusi. A nawet jeśli tak się nie stanie, to dzieci i tak niekoniecznie w nim zamieszkają, bo zdecydują się na pracę w innym mieście, wyjazd za granicę lub będą chciały wybudować coś własnego. Dlatego właśnie argumenty związane z krótszym czasem budowy i niższą ceną, zyskują coraz większe znaczenie.

40 (1)W przypadku domów murowanych budowa znacznie rozciąga się w czasie. Kolejne etapy często trzeba odwlekać ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, brak dostępności materiałów i konieczność stosowania przerw technologicznych. Podejmując decyzję o budowie domu drewnianego, unikamy konieczności wielu prac murarskich i oczekiwania na wyschnięcie zaprawy. Wystarczy połączyć ze sobą poszczególne elementy. Pogoda też nie stanowi ograniczenia. Domy z balii mogą powstawać nawet zimą. Należy pamiętać o tym, aby w domu wykonanym z drewna wszystko było wykonane bardzo starannie i zgodnie z wymogami technicznymi. Wszystkie elementy muszą być dobrze zaimpregnowane. Tylko właściwie wykonana konstrukcja z materiałów wysokiej jakości jest gwarantem długotrwałego i bezpiecznego użytkowania. Wiele problemów, które niesłusznie przypisuje się domom z bali, wynika właśnie z tego, że ich wykonanie zleca się firmom, które nie mają wystarczająco doświadczenia w tej branży oraz stosują tańsze zamienniki. Do największych błędów zalicza się zastosowanie drewna o zbyt dużej wilgotności.

Domy z bali są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy lubią niestandardowe rozwiązania i dużą wagę przywiązują do kontaktu z naturą. Przebywanie w drewnianym domu to gratka dla fanów przyrody: powietrze jest świeże, czyste oraz unosi się zapach lasu. Drewno jako unikalny materiał budowlany, posiada zdolność „oddychania”, dzięki czemu zapewniony jest stały obieg powietrza oraz właściwa izolacja termiczna.

Pozdrawiamy, Proeko.com