Opublikowano:: wt, Lip 28th, 2015

Domy drewniane na przestrzeni lat

Podróżując po Polsce w wielu miejscach, można spotkać drewniane budynki. Niektóre z nich są prawdziwymi perełkami budownictwa – to przede wszystkim zabytkowe domy i kościoły. W końcu drewno to ciepły, przytulny i ekologiczny materiał, który niemal od zawsze umożliwiał ludziom przeżycie. Buduje się z niego szybko i łatwo. Jeżeli chodzi o Polskę, to budownictwo drewniane na Podhalu ma swoje początki już w wieku XVII i XVIII, kiedy to pojawiło się stałe osadnictwo.

13Jednak w latach 60-tych w Polsce popularność domów z bali mocno spadła. Dominującymi materiałami budowlanym stały się cegły, beton i stal. Był to też okres, w którym rozpoczęła się budowa mieszkań z „wielkiej płyty”. Powstawały one z radioaktywnych pustaków żużlowych i tzw. eternitu – mieszanki azbestowo-cementowej (warto wspomnieć, że ostatnich latach zakazano używania tego szkodliwego materiału). W tamtym czasie uważano, że budynki murowane są solidniejsze i trwalsze. Nie da się ukryć, że w dużej mierze była to prawda, można było zaobserwować spory deficyt nowoczesnych środków i technik impregnacji. Taka sytuacja utrudniała stworzenie domu, który mógłby przetrwać wiele kolejnych lat. Być może wiele stereotypów na temat domów z drewna ma swoje źródło właśnie z technologii sprzed 50 lat. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło.

Po zmianach ustrojowych w Polsce na początku lat 90-tych do Polski powróciło wielu emigrantów z USA, Niemiec, Kanady i krajów skandynawskich, gdzie domy z bali drewnianych cieszyły się niezmiennym powodzeniem. Przyczyniło się to do wzrostu popularności tego rodzaju budownictwa. Dynamiczny rozwój kapitalizmu, zwiększenie liczby firm i bogacenie się społeczeństwa to istotne przyczyny ekonomiczne, dla których budownictwo drewniane przeżyło prawdziwy renesans. Równie ważną rolę w tym procesie odegrała możliwość dostępu do materiałów budowlanych oraz zdobycze nowoczesnej technologii, które przełożyły się na jakość stawianych domów.

Moda zwykle ma cykle – krótsze lub dłuższe. Pojawia się i znika, po to by potem znów wrócić. Popularność domów z drewna wróciła też do Polski, a dziś przeżywa swój rozkwit. Na świecie trend na ekologiczne domy z bali nastąpił już znacznie wcześniej, wtedy gdy w Polsce królował cement i stal. Na szczęście udało się dogonić zachodnią Europę. I dziś możemy cieszyć się tak pięknymi domami jak na całym świecie. Co więcej, wiele osób z zagranicy często decyduje się na zaangażowanie polskich firm do budowy domu z bali.

Pozdrawiamy, Proeko.com

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.