Opublikowano:: pon, Lut 15th, 2016

Domek na drzewie – marzenie do spełnienia

Dlaczego domek na drzewie tak bardzo fascynuje kolejne pokolenia dzieci? Marzyliśmy o nim my, marzą i nasze pociechy. Huśtawki i karuzela na placu zabaw są przecież na wyciągnięcie ręki, domek już niekoniecznie. Pewnie dlatego jest tak pociągający. Jednak marzenia czasem się spełniają – wszystko zależy tylko od naszych zdolności i zaangażowania. Oto instrukcja. Na co zwrócić uwagę przy budowie domku na drzewie? Jak zapewnić bezpieczeństwo zabawy w takim miejscu?

2686789476_8a02f02b16_zNa początek musimy znaleźć odpowiednie drzewo – stabilne, zdrowe, wytrzymałe na działanie wiatru i dopiero w dalszej kolejności zapewniające ładne widoki. Ważna jest także jego średnica. Domek o wymiarach 2,5 m na 2,5 m wymaga drzewa o średnicy przynajmniej 30 cm. Jak obliczyć ten wymiar? Zmierz obwód pnia i podziel go przez liczbę pi (3,14). Musimy pamiętać też o jednej bardzo ważnej właściwości drzewa. Ono cały czas rośnie, więc w niektórych miejscach (w podłodze, ścianach, suficie) będziemy musieli pozostawić wolną przestrzeń na zwiększający się obwód pnia i gałęzi. W przeciwnym razie napór drzewa z czasem zniszczy konstrukcję. Tempo i indywidualny charakter wzrostu uda nam się ustalić na podstawie wiedzy o gatunku drzewa, na którym zamierzamy postawić domek.

Konstrukcję możemy zamontować na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich z pewnością bardzo spodoba się naszym maluchom (bo domek zbudowany w ten sposób najbardziej przypomina ten z książek i filmów). Domek jest tu zbudowany w oparciu na samym drzewie, wokół pnia. Po wejściu do środka naszym oczom jawi się pień wyrastający z samego środka podłogi. To bardzo inwazyjna dla rośliny i trudna do zrealizowania metoda. Jeśli obawiamy się o stabilność domku, lepiej z niej zrezygnujmy.

O wiele bezpieczniejsza będzie konstrukcja stojąca na drewnianych „nogach”. Domek jest dzięki temu równomiernie podparty ze wszystkich czterech stron (jeśli budowla ma bardziej fantazyjny kształt, podpórek jest oczywiście odpowiednio więcej). Ten typ domku tak naprawdę nie jest zawieszony na drzewie – znajduje się jakby obok niego. Pień drzewa otacza się tutaj tarasem i balustradą, przez zadaszoną część nie przebiegają żadne gałęzie.
Trzecia metoda – również niezbyt inwazyjna dla drzewa – to konstrukcja podwieszona na gałęziach. Taki domek jest bardzo efektowny, ale najmniej bezpieczny. Do wykonania podwieszenia oczywiście używa się mocnych, grubych lin mocowanych na najpewniejszych konarach.
272129532_134e9c641d_z
Na różne sposoby możemy wykonać także wejście do domku. Do wyboru jest drabina, drabina na sznurach oraz schody. Jeśli obawiamy się o zdrowie maluchów, ale jedocześnie chcemy zapewnić im nieco atrakcji, możemy postawić na domek oparty na ziemi, ale ze sznurową drabiną. Takie wejście będzie wymagało od dzieci więcej sprawności. Wprawdzie z kołyszącej się drabiny łatwiej spaść, ale dzieciom będzie się ona jawiła jako wyzwanie podobne do wspięcia się na drzewo po pniu.

Pozostaje jeszcze kwestia korony drzewa. Przecież gałęzie ograniczają miejsce. Przede wszystkim musimy wybrać drzewo, które ma przynajmniej dwie gałęzie układające się w kształt litery V. Da nam to sporo przestrzeni pomiędzy pniem a koroną. Gałęzie, które będą zachodziły na przestrzeń domku można oczywiście wyciąć, ale nie polecamy tego rozwiązania. Lepiej wkomponować je w budowlę, tak, by ściany je otaczały. Starajmy się unikać okaleczania drzewa.

Pozdrawiamy, Freekids.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.