Opublikowano:: pon, Paź 19th, 2015

Dom z bali = szybkie nagrzewanie

Od osób nie zorientowanych w tematyce budownictwa drewnianego można czasami usłyszeć, że tego rodzaju domy nie posiadają tej samej wytrzymałości oraz właściwości cieplnych co ich murowane odpowiedniki. Takie opinie mogą być spowodowane postrzeganiem domów z drewna pryzmat domków letniskowych czy leśniczówek.

Badania naukowe

11111Co na ten temat mówią badania? Amerykańskie Narodowe Biuro Standardów (National Bureau of Standards – NBS) przeprowadziło w 1980 roku niezwykle interesujący eksperyment dotyczący właściwości cieplnych różnych konstrukcji. Przedmiotem badania stał się dom murowany, dom drewniany szkieletowy oraz dom z bali. Przez 28 tygodni porównywano szybkość ich nagrzewania i wychładzania. Rezultat badań okazał się dość zaskakujący. Dom z bali, którego ściany było najcieńsze (18 cm) nagrzewał się w okresie zimowym szybciej, niż pozostałe dwa domy, a do tego celu zużywano taką samą lub mniejszą ilość energii. Mało tego, okazało się, że również szybciej wychładzał się w trakcie lata. To doświadczenie udowodniło, że konstrukcja domów z bali jest zupełnie niezwykła, dzięki czemu właściwości cieplne tego budulca są wyjątkowe.

Domy z bali są wyjątkowo solidne

Domy z bali to zupełnie inne standardy konstrukcyjne i jakość drewna, a co za tym idzie są one o wiele bardziej solidne. Szybciej się nagrzewają, łatwiej utrzymują temperaturę i bez żadnych kompleksów mogą konkurować z domami murowanymi.

Różne rodzaj domów z drewna

Trzeba pamiętać o tym, że wyróżniamy wiele rodzajów domów z drewna. Do tego grona można zaliczyć budownictwo kanadyjskie o lekkiej konstrukcji szkieletowej, budownictwo prefabrykowane, gdzie gotowe elementy budynku są przygotowywane wcześniej i domy z bali, w których ściany zewnętrzne wykonano z litego drewna. Każdy z nich będzie cechował się wyraźnie inną charakterystyką.

Dom z bali – idealny wybór

Jak wiadomo Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego o cechach przejściowych Znajduje się ona pomiędzy klimatem morskim lądowym i kontynentalnym. Zdarza się, że zima i minusowe temperatury zaczynają się w październiku a kończą dopiero w marcu lub kwietniu. Naukowo dowiedzione właściwości cieplne pokazują, że wybór drewnianych bali będzie rozsądnym rozwiązaniem. W końcu jest to materiał łatwy w transporcie, przystępne w utrzymaniu i co najważniejsze ciepły.

Podsumowanie

Opinia mówiąca o tym, że domy drewniane nie trzymają ciepła – to znaczy, że szybko się nagrzewają i szybko tracą temperaturę jest tylko połowicznie zgodna z prawdą. Należy bowiem odróżnić domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej, w których 85% powierzchni przegrody zewnętrznej zajmują izolacja cieplna (przede wszystkim wełna mineralna, która ma bardzo małą zdolność akumulacji ciepła) od domów z bali, które bardzo dobrze akumulują ciepło – lepiej niż materiały ceramiczne czy betonowe.

Pozdrawiamy, Proeko.com

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.