Opublikowano:: wt, Lut 9th, 2016

Dom z bali – krok po kroku

O zaletach domów z bali było powiedziane wiele, jednak pewnie większość osób nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób wznoszony są poszczególne elementy tej realizacji. Jeśli zaufamy profesjonalnej firmie, wtedy nie musimy się o nic martwić. Nam pozostanie najprzyjemniejszy etap, czyli aranżacja wnętrza. Mamy wiele możliwości wyboru rozwiązania, w zależności od umiejętności projektowania po stan naszego portfela. Firma, z którą współpracujemy – poza montażem, dostarczaniem ścian zewnętrznych i wewnętrznych – może również nam zaproponować wykonanie dachu, zamontowanie drzwi, izolację podłogi i dachy oraz doporowadzenie prądu. Opcji jest naprawdę wiele, więc konieczne jest odpowiednia kalkulacja.

61Podobnie jak w przypadku murowanych domów, tutaj również zaczynamy od fundamentu, który powstaje najczęściej w oparciu o specjalne płyty, chyba że Klient preferuje opcję z piwnicą, choć takie sytuacje zdarzają się sporadycznie.

Jeśli chodzi o budowę ścian nośnych, to jedynym mankamentem jest waga bali, które należy precyzyjnie układać jeden na drugim, co bywa czasochłonne. Zanim przystąpimy do ustawiania, konieczne jest zamontowanie specjalnych pasów filcu w zamkach bali. Do tego zadania polecamy wykorzystać odpowiedni zszywacz. Pozwoli nam to na zapewnienie właściwej izolacji termicznej ścian.

Niezbędne jest także wzmocnienie naroży domu poprzez wbicie drewnianych klinów. Natomiast zbrojenie ścian odbywa się poprzez zamocowanie metalowych rur, na których umieszcza się znowu bale.

W domach z drewna, najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie lekkich szkieletowych ścian działowych, które powstają w oparciu o stalowe profile bądź drewniane belki. To jednak nie wszystko, gdyż w każdym domu bardzo ważna jest odpowiednia akustyka. W domach z bali do tego celu wykorzystuje się włókna drzewne lub wełnę mineralną. Kolejny etap to wykończenie ścian za pomocą np. płyt gipsowo-kartonowych czy cementowo-włóknowymi. Jest to kluczowe, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko pękania okładziny pod wpływem solidnych naprężeń.

Domy z bali dają wiele możliwości aranżacyjnych, a instalacje wodno-kanalizacyjne czy elektryczne znajdują się pod podłogę, więc estetyka wnętrza pozostaje nienaruszona, gdyż są niewidoczne.

Drewniane bale to bardzo uniwersalny materiał, bowiem są wykorzystywane do konstrukcji międzykondygnacyjnych stropów, które stanowią fundament posadzki. Między ścianami i belkami stropowymi powinny należy umieścić idealnie wyprofilowane podkładki filcowe, które zapewniają dobrą izolacyjność akustyczną, skutecznie tłumiąc dźwięki.

Pozdrawiamy, Proeko.com

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.