Opublikowano:: czw, Maj 14th, 2015

Dom czy mieszkanie?

W życiu każdego młodego człowieka przychodzi moment, w którym zamierza się usamodzielnić i odciąć pępowinę od rodziców. Nie jest to łatwa decyzja, gdyż wiąże się nie tylko ze zmianą nawyków, otoczenia, ale również potrzebne będą nakłady finansowe. Jednak już postanowiliśmy i się wyprowadzamy. Klamka zapadła, mleko rozlane, więc zaczynamy poszukiwania swojego nowego zakątka świata. Wiele zależy od tego, czy dobrze czujemy się wśród ludzi, czy lubimy mieć spokój po pracy, jak bardzo cenimy sobie blisko kontakt z naturą.

64Są jednak osoby, które nie wyobrażają sobie życia poza ścisłym centrum, gdzie pod ręką mają wszystkie galerie handlowe, środki komunikacji miejskiej, liczne rozrywki. Natomiast są skłonni do opuszczenia gwarnych i ruchliwych ulic, aby spędzić czas w gronie rodzinnym, relaksując się po ciężkim dniu w pracy na łonie natury, spacerując po lesie z psem, wdychając czyste powietrze,. Żyją w zgodzie z ekologią, dlatego coraz częściej możemy natknąć się na rodziny, które decydują się na zamieszkanie w domku z drewna, który buduje się dużo szybciej niż ten murowany, a jest również dużo lżejszy, materiału potrzeba mniej, można sporo zaoszczędzić, jeśli dokonamy dobrej analizy rynku i trafimy na kompetentnych fachowców.

Dodatkowym plusem domu jest możliwość założenia własnego ogrodu, który doceniamy zwłaszcza w cieplejszym okresie, kiedy przychodzi czas na grille, spotkania ze znajomymi na świeżym powietrzu. Mamy swój zielony azyl na własność, nie musimy dzielić się parkiem z mnóstwem osób, które zakłócają nasz spokój, podobnie jak sąsiedzi za ścianą. Budując (kupując) dom mamy dużo więcej możliwości aranżacji wnętrza, przeprowadzając remonty, niezależnie od sąsiadów. Nikomu nie przeszkadzamy oddając się pielęgnacji swojego miejsca na ziemi. Swoboda. To największa zaleta własnego domu. Dużym minusem może być zbyt wielka odległość od pracy czy szkoły naszych dzieci, szczególnie, jeśli nie posiadamy samochodu i jesteśmy skazani na środki komunikacji miejskiej.

7530209566_de7e60d544_zJeśli chodzi o cenę, to jest to bardzo złożona kwestia. Wiele zależy od lokalizacji. Czy decydujemy się na dom pod Warszawą czy w dużo mniejszej miejscowości. Cierpliwość często popłaca i długotrwałe poszukiwania mogą zakończyć się sukcesem. Jednak pieniądze to nie wszystko. Można kupić tańsze mieszkanie, które jednak będzie zlokalizowane w niebezpiecznej dzielnicy, daleko od centrum, a wnętrze będzie wymagało kapitalnego remontu. Trzeba myśleć przyszłościowo.

Oczywiście, że zakup domu wiąże się z dodatkowymi kosztami, o które nie musimy się martwić mieszkając w bloku (śmieci, odśnieżanie, kontrola przewodów kominowych). Wiele rzeczy musimy wykonać sami, więc zakup domu to raczej dobre rozwiązanie dla rodzin, które mają starsze dzieci, więcej czasu na pielęgnację ogrodu, drobne naprawy w domu oraz pamiętanie o wszystkich opłatach. Młode małżeństwa decydują się raczej na mieszkanie, gdyż nie wymaga takiego nakładu czasu, a tak naprawdę mało czasu spędzają w domu, więcej pracując, korzystając jeszcze z uroków miasta, wychodząc ze znajomymi, chodząc na siłownię czy basen. Mieszkanie bardzo często traktują jak hotel. Z czasem jednak zrozumieją, że w ich życiu potrzeba trochę spokoju i wytchnienia od natłoku pracy. Dojrzeją do budowy/zakupu domu, który będzie dla nich oddechem. Uprawianie ogrodu stanie się ich pasją. Nic nie zastąpi warzyw czy owoców z własnego sadu. Relaks, cisza, spokój. Z wiekiem priorytety się zmieniają.

Pozdrawiamy, Proeko.com