Opublikowano:: czw, Mar 26th, 2015

Do czego służą pipety?

Bez względu na to, czy jest to pipeta automatyczna, Pasteura czy miarowa,  można wyznaczyć dwa typy. Dostępne na rynku są bowiem pipety z poduszką powietrzną oraz z bezpośrednim wypieraniem cieczy. Każda z nich jest wyposażona w tłok przemieszczający się w kapilarze lub cylindrze, natomiast podstawowa różnica polega na obecności powietrza między tłokiem a cieczą.

PipetaautomatycznaAccumax_1W pipetach z poduszką powietrzną – jak nietrudno się domyślić – mieści się określona objętość powietrza. Pozwalają one na dokonywanie bardzo dokładnych pomiarów, ale niektóre czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na rezultaty badania. Szczególną uwagę należy zwrócić na lepkość i ciężar właściwy roztworu, a także ciśnienie atmosferyczne.

Drugi typ pipet, o którym wspomnieliśmy we wstępie to pipety z bezpośrednim wypieraniem cieczy przez tłok. W tym przypadku końcówka dozownika jest wyposażona w niewielki tłok. Zwykle stosuje się je w takich przypadkach, gdy przyrząd omawiany jako pierwszy zawodzi ze względu na swoje naturalne ograniczenia. Ten typ można stosować w niemal każdych warunkach i bez względu na to, czy pobierana ciecz jest rozrzedzona, lepka czy też się pieni.

Pipetowanie wiążę się z szeregiem innych czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem pracy. Przede wszystkim musimy rozpocząć od kontroli pod względem występowania kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przetrzyjmy pipetę nawet 70-procentowym etanolem.

Warto zwrócić również uwagę na używane końcówki, aby były najwyższej jakości, najlepiej wykonanych z polipropyleniu. Po skończonej pracy trzeba je wyrzucić, gdyż są jednorazowego użytku, więc absolutnie niedopuszczalne jest mycie w celu ponownego wykorzystania. Polecamy wstępnie przepłukać końcówkę cieczą nawet pięć razy. Ma to wpływ na zwiększenie dokładności, a dodatkowo jest to istotne, kiedy mamy do czynienia z pipetowanymi związkami lotnymi. Wtedy chronimy ciecz przed wyciekaniem na zewnątrz końcówki. Absolutnie zakazane jest umieszczanie pipety na boku, gdy w końcówce umieszczona jest ciecz, co może zanieczyścić wnętrze pipety.

Obecnie można znaleźć na rynku wiele pipet, które umożliwiają bardziej lub mniej dokładne pomiary. Co więcej, różnią się od siebie pojemnością, sposobem dokonywania pomiaru, końcówkami i tym podobnymi detalami. Wszystko po to, by jak najlepiej spełniać oczekiwania użytkownika.

Pozdrawiamy, Biosens.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.