Opublikowano:: czw, Cze 25th, 2015

Dlaczego segregacja śmieci jest ważna

Temat segregacji śmieci pojawia się dziś bardzo często w społecznym dyskursie. Wielu uważa, że jest to pomysł niepotrzebny i utrudniający życie. Natomiast inni – przeciwnie, uważają że segregacja jest konieczna i poprawia jakość życia wszystkich mieszkańców Ziemi.

Dlaczego ten temat wzbudza tak wiele kontrowersji, skoro dobro naszej planety powinno wszystkim nam leżeć na sercu? Temat porządkowania odpadów szczególnie głośnym echem odbił się w dużych miastach. Właśnie tam mieszkańcy odczuli pewne zmiany, które wymusiły na nich uporządkowanie gospodarstwa domowego. Nie dla wszystkich bowiem oddzielenie papieru od szkła, czy resztek jedzenia od produktów chemicznych było oczywiste. Bardzo często ludzie wrzucali, mówiąc kolokwialnie, wszystko do jednego worka. Efekt takich działań jest porażający. W ten sposób wyrządzamy krzywdę samym sobie, zatruwamy przestrzeń, w której spędzamy życie, pozostajemy znieczuleni na pogarszający się stan naszej planety, której żywotność w którymś momencie dobiegnie końca.

Metody segregacji odpadów to wierzchołek góry lodowej. Być może dyskusja dotycząca tego tematu tak mocno poruszyła wiele środowisk, ponieważ zaczęła się ona w złym punkcie. Świadoma troska o środowisko naturalne nie pojawia się w momencie wniesienia dodatkowych opłat za worki na śmieci i kontenery. Edukacja ekologiczna powinna odbywać się od najwcześniejszego etapu szkolnego, dzieci powinny być uczone świadomości i wrażliwości. Przykład zawsze idzie z góry, dlatego zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni dbać o poszerzenia ekologicznych horyzontów młodzieży. Wówczas nie musielibyśmy zbierać owoców tej niewykonanej pracy. Nieświadome dzieci stały się nieświadomymi dorosłymi.
Co zrobić, żeby społeczeństwo zainteresowało się ekologią?

172690560_98ae354df2_z
Jest to trudne zadanie, ponieważ efektów nieposzanowania surowców naturalnych i naszej planety w ogóle nie widać gołym okiem. Jeżeli ktoś nie chce dostrzec tego problemu, to nieświadomy i zniechęcony, nie dojrzy go na najbliższym rogu ulicy. Nasze zaniedbania odbiją się w następnych pokoleniach. Nasze wnuki i prawnuki będą odczuwać to, co my teraz czynimy, a raczej na co za wszelką cenę usiłujemy się znieczulić. Być może potrzebne są nowe rozwiązania, nowe pomysły, które dyskusją na temat ekologii nie sprowadzą do kolorów worków, czy ilości opakowań po wodzie mineralnej produkowanych przez jedną rodzinę. Rozwinięte kraje mają paradoksalnie problem z „postępowaniem ekologicznym”; szczególnym kłopotem wydaje się być produkowanie żywności. Przecież wszystko, co dziś kupujemy jest w jakimś opakowaniu, które jest zazwyczaj jednorazowe, i które natychmiast po zjedzeniu danego produktu wyrzucamy. Stąd też biorą się ogromne ilości śmieci, które gdzieś należy zutylizować. Dlatego właśnie rozmawiamy o rozwiązaniu w postaci segregacji śmieci. Jeżeli każdy będzie dbał o swoją własną przestrzeń, to bezpośrednio przełoży się to na funkcjonowanie całego osiedla, miasta, kraju, a w efekcie – całej Ziemi.

Życzymy mądrych decyzji, Pakart.pl