Opublikowano:: śr, Lip 15th, 2015

Dlaczego dom z bali drewnianych jest ekologiczny?

Ekologia ma dla Polaków coraz większe znaczenie. Wynika to ze słusznego przekonania, że życie tak naprawdę w pełni świadome, to życie w zgodzie z naturą. Potwierdzeniem tego zjawiska jest rosnąca popularność żywności ekologicznej, rezygnacja z poruszania się samochodem na rzecz roweru, a także szeroko upowszechniona segregacja odpadów. Można zaobserwować, że sami częściej poszukujemy sposobów na to, jak zadbać o środowisko w codziennych sytuacjach. Unikamy folii z tworzyw sztucznych w marketach, wybieramy żarówki energooszczędne i staramy się zakręcać wodę w trakcie mycia zębów.

13Podobnie jest w przypadku budowy domu. Jeżeli mamy to wyzwanie przed sobą, możemy zastanowić się nad wyborem przyjaznym dla środowiska. Przykładem takiego ekologicznego rozwiązania będzie budowa domu z bali drewnianych. Można przy tej okazji postawić pytanie: właściwie dlaczego domy drewniane są ekologiczne? Często słyszy się, że tak jest, jednak trudniej znaleźć przyczyny takiego twierdzenia. Warto je znaleźć, bowiem często powtarzane opinie bez uzasadnienia, stają się prawdą obiegową, czyli frazesem, nad sensem którego przestajemy się zastanawiać, a nawet zaczynamy w niego wątpić. W końcu nie jest tajemnicą, że do wykonania domu z drewna konieczne jest wycięcie drzew, które są wartością samą w sobie, ponieważ pochłaniają dwutlenek węgla. Funkcjonowanie ekosystemu jest jednak bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W celu wyprodukowania bali drewnianych, trzeba zasadzić las, dzięki któremu rozwija się mech, a potem mogą w nim żyć ptaki, owady czy ssaki. Produktem ubocznym produkcji drewna jest tlen. Tymczasem do wytworzenia materiałów budowlanych konieczne jest wybudowanie fabryk. Przy produkcji materiałów budowlanych powstaje wiele produktów ubocznych szkodliwych dla środowiska, takich jak dwutlenek węgla, ścieki oraz wiele innych odpadów. Warto podkreślić, że leśnikom opłaca się hodowanie lasów, ponieważ mogą na nich zarobić. Gdyby tak nie było pewnie zdecydowaliby się na uprawę zbóż czy rzepaku. A takie rozwiązanie miałoby katastrofalne skutki dla całego środowiska. Dlatego budowę domów z drewna można uznać za zdecydowanie proekologiczną.

Produkcja drewnianych bali pochłania o połowę mniej energii, niż produkcja cementu i cegieł. Dobrze postawiona konstrukcja tego typu sprawi, że ubytek ciepła będzie jak najmniejszy. Tak zbudowany dom przetrwa próbę czasu. Potwierdzeniem tego są budynki drewniane, które stoją już ponad 300 lat. Z biegiem czasu ściany stają się coraz lepiej izolowane. A to z kolei ma przełożenie na zwiększenie oszczędności związanych z ogrzewaniem. Można mieć nadzieję, że budowa domów z drewna będzie stawała się jeszcze bardziej popularna i na stałe wpisze się w ekologiczny styl życia większości Polaków.

Pozdrawiamy, Proeko.com

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.