Opublikowano:: pt, Wrz 18th, 2015

Deszcz im nie straszny!

Wielkimi krokami zbliża się astronomiczna jesień, jednak już od kilku dni możemy odczuć te zmiany -obniżenie temperatury, chłodny wiatr i deszcz. Na szczęście pogoda w dalszym ciągu jest na tyle dobra, że weekendowy wypad w góry lub do lasu wcale nie będzie niczym zadziwiającym dla naszego otoczenia. Przed wyjazdem, który wiąże się z pieszymi wędrówkami warto zaopatrzyć się w kilka ważnych produktów, które mogą znacznie pomóc przy dość szybko zmieniającej się pogodzie.

Podstawowym ratunkiem w czasie nagłych opadów deszczu jest nieprzemakalna peleryna. Kiedy mamy do czynienia z wysoką temperaturą, nie zawsze dysponujemy kurtką przeciwdeszczową, która nie ukrywajmy, może niekiedy zająć znaczną ilość miejsca w naszym plecaku. Z peleryną jest inaczej, dobrze złożona zajmuje małą ilość miejsca. Jednak nie to jest jej największą zaletą. Materiał, z którego wykonywane są peleryny, nie tylko jest nieprzemakalna, ale i szybko schnie – tkanina zachowuje się podobnie, jak ta, z której wykonuje się parasole.

Dobrze dobrane poncho to nie tylko ochrona przed nagłym deszczem. W przypadku konieczności nocowania w niesprzyjających warunkach pogodowych peleryna może zastąpić namiot. Dobre poncho posiada bowiem zatrzaski, które umożliwiają zrobienie nie tylko rękawów, ale i połączenie dwóch, trzech, a nawet większej ilości takich samych peleryn razem. Dzięki temu, przy odpowiednim wykorzystaniu umiejętności survivalowych peleryna może dać nam dach nad głową.

W przypadku tego typu odzieży ważne jest, aby jej wykończenie stało na najwyższym poziomie. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak wykonane są szwy oraz czy zostały podklejone. Wtedy mamy pewność, że nie przemokniemy, ubierając taką pałatkę.

Aby uzupełnić nasz zestaw, warto zainwestować również w specjalny nieprzemakalny pokrowiec na plecak. Pomysł ten wzięto od żołnierzy, którzy walcząc niekiedy w ciężkich warunkach musieli dbać o to, aby ekwipunek był stale suchy. Dlatego też, niezbędne jest, żeby pokrowiec pomieścił nie tylko plecak, ale i wszelkie przymocowane do niego akcesoria. Na rynku mamy dostępne plecaki różnej wielkości, jednak większość pokrowców jest tak naprawdę uniwersalna – wszyty ściągacz pozwala na dopasowanie go do gabarytów plecaka. Co prawda duża część plecaków trekkingowych wyposażona jest już w pokrowiec, który jest na stałe przymocowany. Jednak w przypadku starszych modeli, trudno jest znaleźć taki, który pokrowiec posiada. Nie zawsze niezbędne jest kupno nowego plecaka dla jednego, niewielkiego, aczkolwiek znaczącego przedmiotu – wystarczy zakupić sam pokrowiec.

Każdy z nas lubi obcować z naturą, upajać się widokiem dzikiego górskiego krajobrazu. Niestety, ale w przemoczonych ubraniach iście metafizyczne doznania są praktycznie nie do osiągnięcia. Dlatego nie zapomnij o podstawach, bez których wyjazd może okazać się niewypałem.

Pozdrawiamy, TierOne.pl