Opublikowano:: czw, Lut 11th, 2016

Design i funkcjonalność. Jak to połączyć?

Przeglądamy kolorowe magazyny, szukamy inspiracji w sieci, odwiedzamy modne miejsca, czytamy o designie. Pragniemy mieszkać po swojemu, ale jednocześnie modnie i wygodnie. Wśród tylu produktów, faktur i pomysłów, trudno nam znaleźć coś wyjątkowego, co w pełni zaspokoi nasze oczekiwania. Boimy się również powtarzalności. W końcu wszyscy dziś mieszkamy podobnie, nie chcemy kopiować stylu przyjaciół, nie chcemy, aby zaproszeni goście przeżywali w naszym mieszkaniu Deja vu.

helsinki_3Mieszkanie do życia

Wnętrze wyjęte z katalogu. Na stole położone pod kąt serwetki, świecznik komponujący się z kolorem poduszek na sofie, dywan dopasowany do struktury ściany, a otwarta kuchnia wyraźnie korespondująca z salonem. Wszystko wygląda pięknie, szczególnie kiedy patrzymy na to z zewnątrz, najlepiej z perspektywy zdjęcia. Kiedy w idealny krajobraz wkraczają domownicy – całość prezentuje się gorzej. A jeżeli dodamy do tego rozlaną zupę, brudne buty na korytarzu i bawiące się dziecko na dywanie – otrzymamy realny obraz domowego popołudnia. Dlatego urządzając wnętrze, pamiętajmy, że jego siła tkwi w funkcjonalności. To my będziemy tam mieszkać, żyć, spędzać wiele czasu – wnętrze ma służyć nam, nie odwrotnie.

Piękna prostota

Najwięcej rozmachu mamy urządzając swoje pierwsze wnętrze, nawet jeżeli jest to wynajmowana kawalerka. Tak jesteśmy zmobilizowani do tego, aby działać, że tracimy zdrowy rozsądek. Łączymy meble właściciela mieszkania z tym, co kupimy sami. I nie zawsze to się ze sobą łączy. Kolory i wzory piętrzą się pod sam sufit, a my właściwie sami nie wiemy, jaki styl wnętrza odpowiada nam najbardziej.

Po latach błądzenia i fascynacji powracamy do klasyki. W stonowanych kolorach odnajdujemy smak i klasę. I wtedy wiemy, że pomarańczowa poduszka może świetnie współgrać z monochromatycznym blatem w kuchni. Dlatego chcemy gotować w ładnym, ale jednocześnie funkcjonalnym wnętrzu. I właśnie tego się trzymajmy.

A więc jednak design?

Na szczęście współczesna architektura wnętrz dąży do dobrej funkcjonalności. Meble do salonu czy też meble kuchenne to dziś klasyczne kształty, ale z nowoczesnym zadziorem. Są funkcjonalne i praktyczne, ale do tego wyglądają dobrze w nowoczesnych wnętrzach. Kuchnia jest dziś przecież integralną częścią mieszkania/domu. Nie funkcjonuje jako oddzielne pomieszczenie, do którego wstęp mają tylko wtajemniczeni. Gotowanie wychodzi dziś z kuchni, jest sposobem na życie, lubimy gotować wspólnie, cieszyć się tym, smakować.

Pozdrawiamy, Acerys.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.