Opublikowano:: pon, Mar 30th, 2015

Depresja a alkohol

Niestety bardzo często dwa tytułowe pojęcia występują razem.  W niektórych sytuacjach depresja pojawia się na skutek nadmiernego spożywania alkoholu, a w innych – alkohol staje się „lekarstwem” stanów depresyjnych.

Dlaczego często sięgamy po alkohol w sytuacjach kryzysowych? Przede wszystkim jest powszechnie dostępny, a dodatkowo krążący w żyłach poprawia nam chwilowo samopoczucie. To złudne uczucie szczęścia mija szybciej, niż moglibyśmy to sobie wyobrazić, więc doskonały nastrój nas opuszcza, a czasem nawet doprowadza do tendencji samobójczych. Przestajemy rozumieć świat rzeczywistymi, nie radzimy sobie z trzeźwością, która kojarzy nam się z problemami i negatywnymi myślami. Alkohol daje poczucie oderwania się na chwilę od kłopotów.

Wielu ekspertów (w tym przypadku Elvin Morton Jellinek) jest zdania, że są cztery stadia uzależnienia od alkoholu:
•    przedalkoholowe
•    ostrzegawcze
•    krytyczne (ostre)
•    końcowe (przewlekłe)

despair-513528_640Bardzo trudno jest rozpoznać alkoholizm objawowy oraz depresją alkoholową. Chory bardzo często nie jest w stanie stwierdzić, która z tych chorób pojawiła się jako pierwsza. Jedną z przyczyn alkoholizmu bywa właśnie nieleczona depresja, więc w takim przypadku terapia bywa bardzo trudna do przeprowadzenia, ale oczywiście możliwa. W takiej sytuacji jest nastawiona nie tylko na zaburzenia afektywne, ale również na ciągle rozwijający się zespół zależności alkoholowej.

Depresja najczęściej objawia się wspomnianym obniżeniem nastroju, któremu nierzadko towarzyszy mniejszy entuzjazm w wyrażaniu emocji czy ciągłym zmęczeniem, wyczerpaniem, brakiem chęci do życia. Jeśli występuje chociaż jeden z podstawowych objawów, wtedy należy się zaniepokoić. Szczególnie, kiedy dodatkowo występują zaburzenia snu, aktywności ruchowej, a także problemy z łaknieniem i spadek masy ciała.

W przypadku stwierdzenia depresji oraz zespołu zależności alkoholowej, pacjent powinien być objęty indywidualną opieką, więc konieczne jest przeprowadzenie wyczerpującego wywiadu przez psychiatrę, który rozpocznie planowanie odpowiedniego leczenia, najczęściej w formie farmakoterapii, a także psychoterapii. W przypadku zaawansowanego stadium choroby rola rodziny jest nieoceniona, choć to chory musi sobie uzmysłowić, że leczenie jest konieczne. Bez jego dobrej woli skuteczne leczenie jest niemożliwe. Niektórzy pacjenci trafiają do szpitala w bardzo ciężkim stanie psychicznym, a wtedy poza dwiema wspomnianymi terapiami, stosuje się także elektrowstrząsy, czyli leczenie biologiczne. Potrzeba ogromnej cierpliwości i samozaparcia, współpracy z terapeutą, żeby leczenie przyniosło oczekiwane efekty.

Pozdrawiamy, Osrodekarkadia.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.