Opublikowano:: czw, Sty 14th, 2016

Czyszczenie komputera? Tylko sprężonym powietrzem

Komputer stacjonarny to bardzo często wylęgarnia kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, które w znacznym stopniu wpływają na pracę komputera. W takiej sytuacji właściwe schładzanie podzespołów jest praktycznie niemożliwe. Jeśli długo nie czyściliście wnętrza obudowy, z pewnością zauważycie ogromne warstwy kurzu, nawet zaglądając przez otwory wentylacyjne.
Aby nie doszło do nieprzyjemnych w skutkach przegrzewań, należy zareagować w miarę wcześnie, póki temperatura pozwala na bezpieczne korzystanie z komputera.

2014_Filtr_powietrza_DEMCiflexBardzo dobrym pomysłem na wyczyszczenie obudowy jest skorzystanie z pomocy firm, które na co dzień zajmując się sprężonym powietrzem, ewentualnie możemy zakupić odpowiedni sprzęt, który posłuży nam wiele lat. Wtedy musimy mieć pewność, że potrafimy to zrobić, bo posługiwanie się sprężonym powietrzem bez żadnego doświadczenie może skończyć się tragicznie. Warto w takich sytuacji skorzystać z usług fachowców, którzy na co dzień posługują się specjalnym sprężonym gazem przeznaczonym do sprzętu elektronicznego, który tylko pozornie wydaje się czysty. Jeśli na monitorze czy obudowie nie widać żadnego brudu, to nie oznacza, że nie przyda się pomoc sprężarki. Tak samo jak z samochodem, który wydaje się być bez zarzutu, dopóki nie zajrzymy pod maskę. Podobnie jak u człowieka, również w przypadku komputera liczy się jego wnętrze.

Można zakupić specjalny preparat, który najczęściej znajduje się w puszce (np. 400 ml). Zanim zabierzemy się do czyszczenia, należy sprawdzić, czy w bliskiej odległości nie ma żadnych produktów, który mogą mieć kontakt z gazami łatwopalnymi. Przy czyszczenia należy zachować zdrowy rozsądek. Pod żadnym pozorem nie wolno czyścić przewodów, które znajdują się pod napięciem. Przed całą operację, należy odłączyć komputer od zasilania.

Silent_PC-large_fanSprężone powietrze nie może mieć kontaktu z gorącymi przedmiotami, więc poczekajmy, aż komputer wystygnie. Należy uzbroić się w cierpliwość. Zabezpieczmy również cały pokój, gdyż istnieje ryzyko, że z wnętrza obudowy wydostaną się obfite tumany kurzu. Najlepiej czyszczeniem zajmować się na otwartej przestrzeni, np. w ogródku czy na tarasie. Ważna jest również pogoda. W przypadku deszczowego dnia, może to być niebezpieczne. Wystarczy jednak kropla, która znajdzie się w środku komputera i zachodzi spore prawdopodobieństwo, że dojdzie do spięcia.

Samo czyszczenie powinno odbywać się seriami. Warto zachować odpowiednią odległość, aby nie doszło do awarii silniczka czy łożysk. Zacznijmy od płyty głównej, uważając na wszelkie układy elektroniczne. Na bieżąco kontrolujmy stan wentylatorów, aby nie doznały uszkodzenia.

Czyszczenie komputera jest konieczne nie tylko ze względu na stan komputera, ale również ma wpływ na poprawę naszego zdrowia, szczególnie jeśli jesteśmy uczuleni na kurz. Regularne czyszczeni oszczędzi wielu problemów.

Pozdrawiamy, Powietrze.com.pl