Opublikowano:: pon, Lis 9th, 2015

Czym się kierować podczas urządzania gabinetu stomatologicznego?

Czym się kierować podczas urządzania gabinetu stomatologicznego? Funkcjonalność, estetyka, zgodność z restrykcyjnymi wyznacznikami. Co jest najważniejsze? To na pewno spore wyzwanie, ponieważ należy zrobić wszystko, aby nasi klienci czuli się dobrze, jednocześnie spełniając wszystkie wymogi techniczne.

dsc_8236

Gabinet musi być zgodny z ustawą, co to znaczy?

Powierzchnia gabinetu to zazwyczaj 12-20 metrów kwadratowych, ustawa nie określa jednak dokładnie, jakie gabinet powinien mieć wymiary. Oczywiście najważniejszy będzie sprzęt i to on musi się w gabinecie zmieścić: fotel dentystyczny z osprzętem, fotel dla lekarza (być może również dla asystenta), umywalkę, biurko, szafki na materiały. Należy pamiętać, że wszystkie wymienione elementy powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby wspomagać pracę i czynić ją najbardziej efektywną.

Niezbędne pomieszczenia, które muszą wchodzić w skład gabinetu stomatologicznego

  • Oddzielna toaleta z przedsionkiem dla pracowników
  • Oddzielna szafla z przegrodami na odzież wierzchnią i roboczą dla pracowników
  • Pomieszczenie socjalne, w którym pracownicy będą mogli zjeść posiłek i przebrać się przed pracą.
  • Najważniejsze pomieszczenie, czyli gabinet zabiegowy.
  • Poczekalnia oraz recepcja, których wielkość zdeterminowana jest powierzchnią całego gabinetu oraz liczbą przyjmowanych pacjentów.

A może tak odrobinę przełamać konwencję?

Eleganckie meble stomatologiczne, kolorowa ściana przyciągająca uwagę najmłodszych pacjentów, poczekalnia w stylu Art déco, a może coś jeszcze?

Właściciele gabinetów stomatologicznych przywiązują coraz większą wagę do szczegółów. Należy przecież odróżnić się od konkurencji i zachęcić potencjalnych klientów! Gabinet musi być przede wszystkim sterylny i funkcjonalny, ale można poczynić pewne kroki, aby przestał kojarzyć się wyłącznie z nieprzyjemnym zapachem medykamentów.

Należy oczywiście uwzględnić wymagania Sanepidu, które wystraszą niejednego przedsiębiorcę, ponieważ nie ma znaczenia, czy prowadzimy sklep mięsny, czy gabinet stomatologiczny – wyznaczone standardy są bowiem jednakowoż twarde. Sanepid z pewnością skontroluje warunki sanitarnohigieniczne, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy (toalety, umywalki, etc.), zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Czy te warunki są trudne do spełnienia? Z pewnością każdy wytrawny lekarz sobie z tym poradzi. Najważniejsze są oczywiście meble oraz sprzęty, cała reszta to inwencja właściciela. To na pewno spore wyzwanie, ale jeżeli postawisz na profesjonalne wyposażenie, urządzanie stanie się wielką przyjemnością!

Pozdrawiamy, Acerys.pl