Opublikowano:: pon, Lut 15th, 2016

Czym kierować się przy wyborze słuchawek?

Słuchawki – wspaniały wynalazek, dzięki któremu swoją ulubioną muzykę możemy mieć dosłownie wszędzie. I to wyłącznie dla siebie. Idąc ulicą, jadąc autobusem, grając na komputerze – gdy rodzice oglądają film a siostra czyta książkę. Na rynku istnieje wiele rodzajów słuchawek: nauszne, douszne, bezprzewodowe, z mikrofonem… Można się pogubić. Do czego służą? Czym kierować się przy ich wybieraniu? Podpowiadamy!

Słuchawki Yamaha HPH-PRO400

Słuchawki Yamaha HPH-PRO400

Jedno jest pewne – w naszych domach zwykle królują nie zastawione ogromnymi głośnikami meble audio, ale przynajmniej kilka par różnych gabarytowo słuchawek. Podstawowy podział słuchawek obejmuje sposób ich umiejscowienia. Wyróżniamy słuchawki nauszne, douszne i dokanałowe. Różnią się między sobą wielkością i – co za tym idzie – stopniem widoczności. Każde z nich produkowane są w różnorodnych wariantach, dostosowanych m.in. do potrzeb osób uprawiających sport (dodatkowe zabezpieczenia chroniące przed wypadaniem z uszu i wilgocią), korzystających z narzędzi takich jak Skype (wbudowany mikrofon) czy miłośników dobrej jakości dźwięku (muszle o większej średnicy).

Do użytku domowego zwykle poleca się słuchawki nauszne, do urządzeń przenośnych typu smartfon i odtwarzacz MP3 – dyskretniejsze douszne i dokanałowe. Najbardziej uniwersalne będą nauszne słuchawki ze składanym pałąkiem, obracanymi muszlami i odłączanym kablem z wbudowanym pilotem (Yamaha HPH-PRO400). Są lekkie i łatwo schować je to torby, plecaka, walizki. Dzięki temu możemy używać ich zarówno w domu, podłączonych do laptopa czy komputera stacjonarnego, jak i w podróży – z telefonem i przenośnym odtwarzaczem.

Jeśli słuchawki będziemy podłączać głównie do smartfona, warto rozważyć zakup sprzętu z płaskim kabelkiem. Plącze się o wiele mniej, niż ten okrągły. Powinien być w nim zainstalowany pilot do sterowania muzyką czy dźwiękiem audiobooka oraz do przełączania się na rozmowę telefoniczną. Słuchawki do smartfona i MP3 mają dość krótki kabel, który łatwo zwinąć i schować w kieszeni.

Wybierać można spośród słuchawek dousznych i dokanałowych. Różnią się między sobą stopniem izolacji od dźwięków dobiegających z zewnątrz.

Słuchawki Beyerdynamic CUSTOM ONE PRO PLUS

Słuchawki Beyerdynamic CUSTOM ONE PRO PLUS

Wydaje się, że słuchawki dokanałowe (z uszczelką uniemożliwiającą wypadanie) są pod tym kątem lepsze. Nie dla każdego jednak tak głębokie ich umiejscowienie jest komfortowe. Ponadto mogą one być bardziej szkodliwe dla słuchu. Ze słuchawek dokanałowych często rezygnują także biegacze, którym zależy na słuchaniu muzyki przy jednoczesnej kontroli otoczenia (nadjeżdżających z tyłu aut). Ochronę przed wypadaniem zapewnia wówczas specjalna, plastikowa konstrukcja, którą zakłada się na małżowinę uszną.

Do słuchania muzyki w domu, gry na komputerze i prowadzenia rozmów oraz konferencji za pośrednictwem internetu, najlepiej wybrać słuchawki nauszne, np. Beyerdynamic CUSTOM ONE PRO PLUS. Te wyposażone w muszle o dużej średnicy i zasłaniające całe uszy słuchawki zapewniają doskonałą jakość dźwięków i izolację odgłosów otoczenia. Wynika to z prostej przyczyny: dużych rozmiarów obudowa mieści w sobie większe przetworniki o większej mocy. Jednak jeśli kierujemy się jakością dźwięku, podstawowym parametrem, którym powinniśmy się kierować przy zakupie, powinno być pasmo przenoszenia. Chodzi o to, by zakres odtwarzanych przez słuchawki częstotliwości był jak największy. Dlatego też zakres 15-25.000 Hz będzie lepszy, niż np. 15-20.000 Hz. Kolejnym parametrem jest impedencja głośników. Im większa wartość tej cechy, tym mocniejszego wzmacniacza wymagają dane słuchawki. Dlatego sprzęt o wysokich wartościach tego paramteru (powyżej 200 Ohm) nie nadaje się do małych urządzeń przenośnych. Ponadto lepszą jakość dźwięku uzyskamy w słuchawkach przewodowych.

Pozdrawiamy, ans.sklep.pl.