Opublikowano:: śr, Lip 15th, 2015

Czym grozi nieodgrzybianie klimatyzacji?

W okresie letnim, gdy rtęć na termometrach sięga nawet 30 stopni, klimatyzacja wydaje się idealnym rozwiązaniem. Korzystamy z niej w samochodach, w miejscach pracy, a ostatnio coraz częściej w domach. Nic dziwnego, w końcu odpowiednia temperatura otoczenia sprawia, że wszystkim żyje się o wiele łatwiej, poprawia się samopoczucie i wzrasta wydolność fizyczna. Nie można jednak zapominać o tym, że częste korzystanie z klimatyzacji niesie za sobą też pewne zagrożenia.

2862914_9130025365_c6437292eb_o1Aby je zrozumieć, warto przybliżyć podstawowy mechanizm działania tego urządzenia. Jednostka wewnętrzna klimatyzatora (parownik) jest elementem zimnym, na którym skrapla się wilgoć z powietrza w ciepłych pomieszczeniach. Wysuszanie powietrza, które w związku z tym jest nieuniknione, może powodować wysuszenie śluzówek nosa, gardła i szybsze zmęczenie wzroku. Jednak największe zagrożenia wynikają z nieodgrzybiania klimatyzacji. We wspomnianym parowniku kumuluje się wytrącona z powietrza wilgoć. W połączeniu z kurzem jest to idealne środowisko dla rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów. Nieczyszczona klimatyzacja rozdmuchuje namnożone drobnoustroje, które potem – chcąc nie chcąc – wdychamy wraz z powietrzem. Następstwem tak rozsianego grzyba mogą być grzybice, alergie, a w skrajnych przypadkach nawet astma. Jednym z najbardziej niebezpiecznych zjawisk jest występowanie bakterii legionella pneumophila, które wywołują chorobę zwaną legionellozą. Jej początkowe objawy – takie jak zmęczenie, ból głowy, kaszel czy gorączka – często mylone są z zapalaniem płuc lub grypą. Szczególnie podatne na chorobę są osoby starsze, przewlekle chore oraz nadużywające papierosów i alkoholu. Jeżeli dojdzie do zakażenia bakteryjnego w obszarze wątroby, serca i nerek, może się to nawet skończyć śmiercią.

Brzmi to bardzo groźnie, jednak pamiętajmy, że dbałość o utrzymanie urządzeń we właściwym stanie technicznym i higienicznym pozwoli uniknąć problemów. Przeglądu wraz z czyszczeniem i odkażaniem układu klimatyzacyjnego pracującego w funkcji chłodzenia, powinno się dokonywać przynajmniej raz w roku. Jeżeli jednak stosowana jest dodatkowo funkcja grzania, wskazane jest wzywać serwis co najmniej dwa razy w roku. Zdarza się, że taka potrzeba zachodzi częściej.

Zaniechanie konserwacji systemu klimatyzacji, oprócz skutków zdrowotnych, może mieć też wpływ na samo urządzenie. Odkładanie się dużej ilości brudu, uniemożliwi swobodną wymianę temperaturową, a to z kolei przyczyni się do przeciążenia pracy kompresora. Może to doprowadzić do sytuacji, w której nieczyszczoną klimatyzacją, będziemy cieszyć się zaledwie przez kilka sezonów. Podkreślmy więc wyraźnie, że zarówno ochronę przed poważnymi skutkami dla zdrowia, jak i bezproblemową eksploatację przez wiele lat, zapewni tylko regularne korzystanie z usług serwisu odgrzybiania klimatyzacji.

Pozdrawiamy, Firmamtm.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.