Opublikowano:: czw, Paź 22nd, 2015

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości, w zjednoczonej Unii Europejskiej, nabrało nowej jakości. Dzięki temu każdy z nas otrzymał niepowtarzalną możliwość poruszania się po terenie Wspólnoty, ale i inwestycji, które dzięki Europejskiemu liberalizmowi stały się łatwiejsze.

Wśród polskich inwestorów sporym zainteresowaniem cieszą się kraje południowej części Starego Kontynentu. Wśród nich znajdziemy oczywiście Hiszpanię, Włochy, Chorwację czy Grecję. Na wyróżnienie zasługuje Chorwacja, która wśród krajów byłej Jugosławii jest jednym z najlepszych miejsc na inwestycję.

croatia-191369_640Wielu z nas, każdego dnia, zastanawia się nad zakupem mieszkania pod wynajem. Większość pomysłów kończy się na tym właśnie etapie. Jedynie kilka procent społeczeństwa decyduje się na kolejny krok. Dlaczego zatem warto inwestować w nieruchomości za granicą?

Po pierwsze – kupno  nieruchomość, w jednym z krajów południa Europy, pozwala na stały przypływ gotówki. Wystarczy odpowiedni sposób zarządzania. Jeżeli sami nie mamy zamiaru mieszkać w zakupionym mieszkaniu na stałe, wynajem będzie idealnym rozwiązaniem.

W tym wypadku mamy co najmniej dwie możliwości czerpania stałych zysków. Jeżeli mieszkamy w Polsce, wynajmujemy firmę, która zajmuje się naszym mieszkaniem i wynajmuje je w określonej cenie. Druga opcja może dojść do skutku, kiedy sami mieszkamy w danym kraju. Wtedy samodzielnie możemy zajmować się zakupionym mieszkaniem. Wynajmując agencję, musimy liczyć się z określonym kosztem, który ustalany jest przy podpisywaniu umowy. Tutaj sprawa zależy już od samej agencji i jej stawek. Dodatkowo doliczyć musimy koszt utrzymania mieszkania, a w tym sprzątanie, rachunki oraz podatki. Pamiętajmy jednak o tym, że sezonie wakacyjnym, jeśli dobrze wykorzystamy promocje, nasze mieszkanie powinno być zarezerwowane na co najmniej 3 miesiące. Z kolei w przypadku samodzielnego zarządzania nieruchomościami warto posiadać ich kilka. Wtedy będziemy w stanie nie tylko opłacać ewentualne koszty związane z naszą działalnością, ale i czerpać konkretne zarobki.

Co jeśli mamy zamiar pozostać w kraju? Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie opieki nad naszą nieruchomością profesjonalnej agencji. Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami związanymi z opieką nad mieszkaniem.

Kolejnym argumentem przemawiającym za inwestowaniem w nieruchomości za granicą są aktualne ceny. Przez kryzys finansowy w Grecji czy Hiszpanii ceny mieszkań oraz apartamentów automatycznie spadły. Dzięki temu ceny nie odbiegają zbytnio od Polskich, a dość często są znacznie niższe.

W lokalizacjach takich jak Dalmacja czy wyspa Brac średnie ceny za metr kwadratowy na rynku wtórnym mieszczą się w przedziale od 5 do 7 tys. zł/mkw. Pamiętajmy jednak, że ceny liczyć należy w euro, zatem średniej wielkości mieszkanie w Chorwacji kosztować będzie około 80-100 000 tys. euro. Dom to już koszt kilkuset tysięcy, jednak kupno nieruchomości jako inwestycja jest idealnym rozwiązaniem na ulokowanie oszczędności, a nawet zarobek. Porównując ceny do tych, obowiązujących nad Morzem Bałtyckim można stwierdzić, że jest to opłacalny interes.

document-428331_640Wśród zalet inwestycji w nieruchomości odnajdziemy przede wszystkim zabezpieczenie kapitału. Nieruchomości tylko w skrajnych przypadkach mogą przestać być naszą własnością – wojna czy upaństwowienie. Ponadto taka inwestycja zapewnia nam pasywny przychód. W przypadku, gdy oddajemy nasze mieszkanie pod wynajem, na nasze konto co miesiąc spływa określona suma pieniędzy, która z czasem może wzrosnąć. Inwestując w nieruchomość, nie ma możliwości, aby utracić całą zainwestowaną sumę. Dodatkowo, ubezpieczając ją, mamy uzyskujemy ochronę przed ewentualnymi zniszczeniami.

Warto również zauważyć, że bardzo często możemy zakupić nieruchomość po cenie niższej niż wycena banku – wystarczy odwiedzić licytację komorniczą. Ponadto, w przypadku załamania na rynku nieruchomości, ceny drastycznie spadają, a co za tym idzie jest to dobry moment na inwestycje.

Zakup nieruchomości czy to w Polsce czy za granicą jest decyzją, którą z całą pewnością należy przemyśleć. Jednak w przypadku, gdy liczba zalet znacznie przewyższa liczbę wad, a sam proces zakupowy jest dość łatwy, myśli o inwestycji nie powinniśmy odkładać na zbyt długo.

Pozdrawiamy, Greg-nieruchomości.pl