Opublikowano:: czw, Lis 19th, 2015

Czy biokominek jest bezpieczny?

Wykorzystywanie ognia w aranżacji wnętrz dla wielu może okazać się pozornie niebezpieczne. Dlatego też duża część społeczeństwa z góry odpuszcza sobie inwestycje w kominek. Niekiedy również samo przedsięwzięcie może przerosnąć potencjalnych użytkowników. Cóż nie z każdym rozwiązaniem tak jest. Dobrym tego przykładem jest biokominek.

291_oRozwiązanie nowoczesne, dlatego wielu może zastanawiać czy jest bezpieczne. Otóż pytanie to jest zupełnie nie na miejscu. Dlaczego? Wszystko za sprawą tego, że bezpieczeństwo zależy wyłącznie od użytkownika. Zatem jeśli wykorzystując konkretne urządzenie czy konstrukcję, sami zachowamy ostrożność wtedy mamy zagwarantowane bezpieczeństwo. Wracając jednak do tematu. Biokominek jest urządzeniem niezwykle bezpiecznym. Znacznie bezpieczniejszym od tradycyjnego kominka.

W przypadku standardowego kominka spalaniu drewna czy brykietu towarzyszy powstawanie dwutlenku węgla i czadu, który uznawany jest za cichego zabójcę. Oczywiście są to skrajne przypadki, jednak się zdarzają. W przypadku biokominków spalaniu biopaliwa towarzyszy jedynie para wodna oraz marginalne ilości dwutlenku węgla, które zanikają w całym składzie powietrza, gdyż jest to ilość porównywalna z tym, ile wydycha przeciętny człowiek. Co jest jedynie niewielkim odsetkiem w porównaniu do ilości wytwarzanych przez klasyczny kominek.

Wybierając konkretny biokominek należy zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów. Przede wszystkim chodzi tutaj o materiał, z jakiego został wykonany. Cała konstrukcja włączając każdy, nawet najmniejszy detal musi być odporna na działanie ognia. Jest to ważne przy długim użytkowaniu urządzenia.

313Wszystkie biokominki wyposażona jest w specjalne zasuwy, które umożliwiają prostą regulację intensywności płomienia. Rozwiązanie jest bezpieczne, ponieważ znajduje się w znacznej odległości od źródła ognia. Dodatkowo przed bezpośrednim kontaktem z żywym ogniem użytkownika oraz całe otoczenie chroni grube, hartowane szkło, które osłania całe palenisko. Zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo całego otoczenia.

Kiedy myślimy o inwestycji w biokominek należy dokładnie przemyśleć miejsce jego położenia. Jest to o tyle ważne, że nie powinien on znaleźć się zbyt blisko materiałów łatwopalnych. Warto również zauważyć, że nigdy nie powinno się dolewać paliwa do płonącego już paleniska. Może to grozić poważnymi konsekwencjami.

Najsłabszym elementem każdego urządzenia jest jego użytkownik. Dlatego po sprawdzeniu urządzenia, warto samemu doszkolić się w kwestii jego obsługi. To z całą pewnością zwiększy bezpieczeństwo jego użytkowania.

Pozdrawiamy, 8design.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.