Opublikowano:: śr, Maj 27th, 2015

Czy autoklaw jest mi niezbędny?

W wielu przedsiębiorstwach niezbędne jest zachowanie higieny na najwyższym poziomie. W salonach fryzjerskich czy kosmetycznych, studiach tatuażu, a także w gabinetach lekarskich i stomatologicznych konieczne są specjalistyczne urządzenia do sterylizacji. Należy wówczas zaopatrzyć się w autoklaw.

dentist-428648_1280Czym jest autoklaw?

Urządzenie to przeznaczone jest do sterylizacji narzędzi. Bez jego posiadania, otrzymanie pozytywnej opinii Inspektora Sanepidu jest niemożliwe. Obecnie jedyną znaną metodą skutecznej sterylizacji jest bowiem zastosowanie autoklawu parowo-ciśnieniowego klasy B. Choć funkcjonuje wiele nazw, m.in. autoklaw kosmetyczny, fryzjerski czy stomatologiczny, prawdą jest, iż w gruncie niewiele się od siebie nie różnią.

Budowa i działania

Pod pojęciem „autoklaw” kryje się hermetycznie zamknięte naczynie. Dzięki ścianom o dużej grubości możliwe, jest utrzymanie wewnątrz wysokiego ciśnienia, a co za tym idzie – wyższej temperatury, wynoszącej ok. 130 stopni Celsjusza. Dla porównania, warunki normalnego ciśnienia atmosferycznego pozwalają na doprowadzenie wody jedynie do temperatury wrzenia – 100 stopni. To właśnie z tego powodu sterylizacja przy użyciu autoklawu ma znacznie większą skuteczność, niż inne metody.

Klasa B

Omawiane urządzenie parowo-ciśnieniowe klasy B posiada pompę próżniową, termometr, pokazujący aktualną temperaturę panującą w hermetycznym zbiorniku oraz manometr, informujący o ciśnieniu wewnętrznym. Autoklaw ten jest również wyposażony w zawór ciśnieniowy, który w razie osiągnięcia zbyt wysokiego ciśnienia zapewnia bezpieczeństwo. W niektórych modelach może znajdować się również port USB, drukarka, kolorowy, a nawet dotykowy wyświetlacz czy też instalacja wodno-kanalizacyjna. Urządzenie klasy B cechuje najwyższa skuteczność, gdyż stosuje się w nich frakcyjną próżnię wstępną. To dzięki niej możliwe jest całkowite usunięcie powietrza po przez cykl impulsów próżni, a w następnej kolejności aplikację pary wodnej.

Pozostałe klasy autoklawów

Autoklaw klasy S umożliwia przeprowadzenie sterylizacji średniej skuteczności, jednak niewiele różni się od ww. klasy B. Dostępne jest również urządzenie klasy N, które cechuje się najniższą skutecznością ze wszystkich autoklawów. Mimo wszystko znajduje zastosowanie przy sterylizacji narzędzi prostych, litych oraz niepakowanych.

Przed zakupem omawianego urządzenia warto dobrze zapoznać się z modelami, jakie oferują hurtownie kosmetyczne i dopasować coś, co najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Pozdrawiamy, Pczk.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.