Opublikowano:: sob, Lis 7th, 2015

Czarnogóra – raj inwestycyjny

Zakup nieruchomości za granicą może wydawać się przedsięwzięciem niezwykle trudnym. Wielu, rezygnuje z zakupu właśnie z tego powodu. Dla każdego z nas priorytety są różne. Jednym zależy na domu, apartamencie czy mieszkaniu w dobrej okolicy, z pięknym widokiem, innym z kolei wystarczy, że zakup przebiegnie łatwo, szybko i bez problemu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kupno nieruchomości w kraju, gdzie procedury są na tyle proste, aby nie zniechęcić potencjalnych kupców, a przy tym kraj jest na tyle atrakcyjny, żeby zachęcić cudzoziemców.

Każdy kraj ma oczywiście swoje procedury prawne, które należy zrealizować. W każdym przypadku wiążą się one z określonymi opłatami dodatkowymi. Wielu myśli, że kosztem jest jedynie kwota, którą zapłacimy za nieruchomość, jednak prawda jest taka, ustawodawca danego kraju narzuca opłaty dodatkowo – raz większe, raz mniejsze. Wszystko w zasadzie zależy od państwa. Dobrym przykładem kraju, w którym opłaty dodatkowe nie są specjalnie wygórowane, jest Czarnogóra.

W kraju nad Adriatykiem, w zasadzie każdy obcokrajowiec może kupić mieszkanie, dom, powierzchnie biurową czy działkę budowlaną (do 5000 m2), bez żadnych ograniczeń – dokładnie tak samo, jak w przypadku mieszkańców Czarnogóry.

Opłaty dodatkowe związane z zawarciem umowy kupna-sprzedaży w Czarnogórze są na tyle niewielkie, że mogą dawać za przykład innym. Idealnie obrazuje to kwestia notariusza. Zaznaczmy, że umowa kupna-sprzedaży musi zostać sporządzona u notariusza, a same koszty zależą od wysokości kwoty zawartej w umowie.

Tak oto w przypadku nieruchomości, której cena wyniosła od 40 000 € do 60 000 €, jesteśmy zobowiązani do uregulowania opłaty w wysokości 170 €. Wraz ze wzrostem ceny nieruchomości wzrasta również kwota opłaty. Płacąc za nieruchomość od 60 000 do 80 000 €, opłacić należy kwotę 250 €. Z kolei od wartości 80 000 € do wartości 120 000 koszt ten wynosi 350 €. Nieruchomości, których cena przekracza wspomniane 120 tys. € za każde dodatkowe 15 000 € doliczone zostaje 10 € do opłaty notarialnej.

Oczywiście są to ceny podstawowe, które mogą ulec zmianie wraz ze zmianą poziomu umowy. Im jest ona bardziej skomplikowana, tym koszt może być większy.

Zawarcie umowy u notariusza wiąże się z przedłożeniem dowodu tożsamości. W przypadku obcokrajowców takim dowodem jest zwykły paszport. Co znacznie ułatwia sprawę.

Poza opłatami notarialnymi, kupujący uregulować musi również podatek od przeniesienia praw własności. W przypadku Czarnogóry ów podatek wynosi 3% od ceny transakcyjnej nieruchomości. Warto jednak zauważyć, że kupując nieruchomość z rynku pierwotnego, kupujący zwolniony jest z opłaty podatku.

Jak widać, Czarnogóra jest krajem przyjaznym dla potencjalnych inwestorów z zagranicy. Dlatego, jeśli interesują Cię inwestycje w nieruchomości, nie czekaj. Skontaktuj się ze specjalistami, którzy znają się na swoim fachu.

Pozdrawiamy, Greg-nieruchomości.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.