Opublikowano:: śr, Cze 24th, 2015

Co zrobić w razie wypadku na placu zabaw?

Ładna pogoda w okresie wakacyjnym zachęca wszystkie dzieci do zabaw na świeżym powietrzu. Wydaje się, że otarcia, siniaki czy stłuczenia są wtedy nie do uniknięcia.

Wprawdzie powstające obecnie place zabaw są coraz bezpieczniejsze, jednak nadal można spotkać takie, które mają podstawowe uchybienia. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy place zabawowe mają ogrodzenia, odpowiednie zakotwiczenia urządzeń, właściwą nawierzchnię, a także zabezpieczenia w karuzelach. Czy to wystarczy, aby uniknąć wypadku? Niestety nie zawsze. Mimo zapewnienia wysokich standardów technicznych i pełnej uwagi ze strony opiekunów, minimalne ryzyko wypadku zawsze istnieje. W końcu to tylko dzieci. Niewielkie skaleczenia mogą być dla nich nawet powodem do dumy, jednak w przypadku poważniejszych urazów, powinniśmy wiedzieć jak zareagować.

DSC_633645Jeżeli dojdzie do wypadku, należy określić, czy jest to poważny uszczerbek zagrażający życiu. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie przytomności. W tym celu trzeba bardzo delikatnie potrząsnąć dzieckiem i zapytać, czy nas słyszy, i czy wszystko jest w porządku. Jeśli zareaguje, a my wyczuwamy oddech i tętno, to możemy mieć pewność, że podstawowe funkcje życiowe są zachowane. Ważne abyśmy nie ruszali dziecka w momencie, gdy podejrzewamy uszkodzenie kręgosłupa, ponieważ może to tylko zaszkodzić. Takie podejrzenia powinniśmy mieć w przypadku upadku z dużej wysokości, widocznych ran na głowie, a także gdy dziecko informuje nas, że nie pamięta, co się stało lub boli je głowa oraz szyja.

Co zrobić, gdy nie można wykryć wymienionych funkcji życiowych? Przede wszystkim nie wpadać w panikę, ponieważ uniemożliwia to przeprowadzenie reanimacji lub wezwanie karetki. Najlepiej, gdy w pobliżu jest ktoś dorosły, kto może pomóc. Jeżeli nie – pozostaje wziąć kilka oddechów i postarać się zachować zimną krew. Znajomość procedur działania na pewno w tym pomoże. Jeżeli wiemy, jak dokonać resuscytacji, a sytuacja tego wymaga, należy bez zbędnej zwłoki przystąpić do jej wykonywania. W przypadku braku fachowej wiedzy, trzeba głośno wołać o pomoc i wezwać pogotowie. Zdarza się, że w tak nerwowej sytuacji zapomina się ważnych telefonów alarmowych, dlatego warto mieć je zapisane w telefonie. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie ich na regulaminie placu zabaw, gdzie powinny znajdować się wszystkie ważne telefony.

DSCF204580Jeżeli posiadamy wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, możemy podjąć próbę samodzielnego przywrócenia funkcji życiowych. Najpierw trzeba sprawdzić oddech, potem wykonać oddechy ratownicze. Zatkać palcami nos malucha, wziąć oddech i wdmuchnąć powietrze, tak aby uniosła się klatka piersiowa. Czynność należy powtórzyć pięć razy, a następnie wykonać 30 ucisków na klatkę piersiową w tempie około 100 ucisków na minutę. Wszystko należy powtarzać do momentu przywrócenia funkcji życiowych lub przyjazdu karetki pogotowia. Opisane tu działania mogą przyczynić się do uratowania życia dziecka, gdy przez nieuwagę dojdzie do wypadku na placu zabaw. Wiedza o tym jak należy się zachować, ma duże znaczenie, ponieważ zwiększa się w ten sposób prawdopodobieństwo powodzenia przy ratowaniu malucha i jednocześnie zmniejsza ryzyko wpadnięcia w panikę, która uniemożliwi podjęcie jakichkolwiek działań.

Pozdrawiamy, Freekids.pl