Opublikowano:: czw, Gru 17th, 2015

Co robić, by nie stracić zbyt wcześnie zębów?

W młodym wieku mało kto zastanawia się nad tym, czy jedzenie, picie i codzienne nawyki mają wpływ na zdrowie – zwłaszcza zębów. Choć coraz większa część społeczeństwa stara się dbać o kondycję, statystyki wciąż mówią jasno, że aż 25% osób po 65 roku życia nie posiada ani jednego własnego zęba. Z kolei w wieku 30+ przeciętny Polak nie ma już średnio 11 zębów. Statystyki te nie są pocieszające. Wręcz przeciwnie. Tym bardziej, że dostępność niezbędnych środków pozwalających dbać o higienę, podobnie jak ilość gabinetów stomatologicznych w Polsce, nie jest wcale mała.

fun-20008_1920

Patrz na to, co jesz

Przede wszystkim zwracaj uwagę na to co, jesz i pijesz. Wybieraj zdrową, jak najmniej przetworzoną żywność i unikaj cukru. Nie zapominaj o warzywach i owocach, szczególnie surowych. Ich konsumpcja pomaga usuwać osad gromadzący się na szkliwie, który jest przyczyną tworzenia się kamienia nazębnego, próchnicy i paradontozy. Ponadto zwiększa produkcję śliny, wykazującej działanie bakteriobójcze. Duże znaczenie ma również witamina C. Pozytywnie wpływa na regenerację tkanek przyzębia oraz syntezę kolagenu. Wystarczy 180 mg dziennie, by obniżyć ryzyko chorób dziąseł obniżyć o ¼.

Nie bój się herbaty

Choć zwykle mówi się o tym, że spożywanie herbaty prowadzi do tworzenia się osadu na zębach (co jest prawdą!), charakteryzuje się ona również prozdrowotnymi właściwościami. Czarna herbata jest bogata we fluor, stanowiący podstawowy budulec szkliwa. Zielona natomiast zawiera spore ilości katechin – antyoksydantów, przeciwdziałającym bakteriom próchnicowym. Aby jak najlepiej wykorzystać to, co oferuje nam herbata i nie narażać się na negatywne skutki związane z jej piciem, wystarczy potem umyć zęby.

Zachowaj ostrożność przyjmując leki

Istnieją na rynku środki farmaceutyczne, które oprócz właściwości leczniczych mogą wpływać negatywnie na stan śluzówki, a tym samym – zębów i dziąseł. Niedobory śliny często prowadzą do rozwoju infekcji jamy ustnej. Te z kolei wiążą się z przedwczesną utratą zębów. W ślinie znajduje się bowiem wiele cennych minerałów, odgrywających ważną rolę w odbudowie szkliwa, a także immunoglobulin, zabezpieczających przed bakteriami. Jeśli często czujesz suchość w ustach pij dużo wody lub żuj gumę bezcukrową. Dzięki temu pobudzisz wydzielanie śliny. W przypadku gdy to nie przynosi oczekiwanych rezultatów, udaj się na wizytę do stomatologa. Na pewno poleci Ci specjalne preparaty ślinozastępcze.

Ogranicz stres

Mając na uwadze współczesne realia, zredukowanie stresu wydaje się być niemal nieosiągalne. W gruncie rzeczy często sami, zupełnie niepotrzebnie, fundujemy sobie dodatkowych nerwów. Zbyt impulsywnie reagujemy na błahe problemy, a co dopiero w okolicznościach, kiedy faktycznie stanie się coś poważnego? Postaraj się panować nad emocjami i nie denerwuj tylko dlatego, że spóźnił się tramwaj, ktoś przypadkiem Cię szturchnął czy nie usłyszał Twojego „dzień dobry”. Według uczonych z Harvardu osoby, które żyją w ciągłym stresie aż o 47% częściej borykają się z problemami przyzębia, niż ci, pozytywnie nastawieni do życia.

Pozdrawiamy, Dentalperfect.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.